Pierwsze wzmianki o mieście sięgają XIII wieku, kiedy to po raz pierwszy nazwa miasta została w 1275 roku zapisana po łacinie przez hrabiego Florisa V. Nazwa miasta oznacza tamę na rzece Amstel (pierwotnie: Amsteldam).  Herb miasta to trzy krzyże św. Andrzeja, jeden pod drugim, takie same krzyże znajdują się na fladze miasta, tyle że tam ustawione są one poziomo. Znaczenie tych krzyży nie jest jasne, jednak historycy podejrzewają, iż mają one symbolizować trzy plagi, jakie dotknęły Amsterdam – wodę, ogień i dżumę. Oprócz nich w herbie znajduje się austriacka korona cesarska, którą umieścił tam w 1489 roku król Niemiec Maksymilian I Habsburg (Niderlandy znajdowały się wtedy pod jego panowaniem) – na znak swojego poparcia udzielonego miastu. Lwy w herbie pochodzą z XVI wieku, gdy miasto było częścią Republiki. Po II wojnie światowej, w 1946 roku, za zgodą królowej Wilhelminy, dodano do herbu motto – „Dzielni, Zdecydowani, Miłosierni”.

Pierwsi mieszkańcy zajmowali się głównie rybołówstwem. W 1342 roku hrabia Wilhelm IV nadał miastu „Wielki Przywilej”, dzięki któremu Amsterdam w XV wieku stał się najważniejszym miastem handlowym i portem Holandii. Pod koniec XV wieku powstały kanały – Singel, Kloveniersburgwal i Geldersekade. W czasie wojny osiemdziesięcioletniej Amsterdam stanął początkowo po stronie władcy Hiszpanii – Filipa II, aby w końcu poprzeć księcia Wilhelma Orańskiego. Kiedy Hiszpanie przejęli Antwerpię w 1585 roku, Amsterdam wykorzystał okazję, aby stać się jeszcze ważniejszym miastem na handlowej mapie Europy – wielu uciekinierów z Antwerpii schroniło się w mieście i tu odbudowywało swoje interesy. Równie dobry wpływ na zamożność miasta mieli bogaci Żydzi, którzy przybywali tu z Portugalii i Hiszpanii, gdzie byli prześladowani. Pod koniec XVI wieku z Amsterdamu wypływały pierwsze statki do Indiii, rejsy te okazały się ogromnym sukcesem finansowym, co jeszcze wzmocniło znaczenie miasta. Wiek XVII to w historii Amsterdamu, i całej Holandii, złoty wiek. W 1602 roku Amsterdam stał się największym udziałowcem w Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej. Miasto stało się w ten sposób także centrum finansowym. W 1648 roku wojna z Hiszpanią zakończyła się pokojem w Munsterze i powstała niepodległa republika pod panowaniem Wilhelma I Orańskiego. Amsterdam pozostawał poza centrum życia politycznego, jednak miał duży wpływ na rządy dzięki swojemu bogactwu.

W latach 1613-62 wykopano system kanałów według koncentrycznego układu Grachtengordel, w wyniku czego powierzchnia miasta powiększyła się czterokrotnie. W nowych dzielnicach powstały nowe kościoły protestanckie – Zuiderkerk, Noorderkerk i Westerkerk. W 1664 roku ofiarą epidemii dżumy padło około 10% populacji miasta. W tym czasie w Amsterdamie mieszkali i tworzyli pisarze, poeci i najsłynniejsza postać miasta – malarz  Rembrandt. W wyniku wojen z Francją i Anglią miasto znacznie ucierpiało, zwłaszcza w czasie rewolucji francuskiej. Po odzyskaniu przez Niderlandy niepodległości Amsterdam zaczął ożywać. Po powstaniu belgijskim miasto miało monopol na handel z koloniami, a pozycja portu została jeszcze umocniona, dzięki wybudowaniu Kanału Północnoholenderskiego i Kanału Morza Północnego. Pod koniec XIX wieku Amsterdam przeżywał swój drugi złoty wiek.

Choć w czasie I wojny światowej Holandia była neutralna, to jednak Amsterdam, jak i reszta kraju, poważnie ucierpiał wskutek wojny – głównie z powodu braku żywności. W czasie II wojny światowej miasto było okupowane przez Niemców, do obozów zagłady wywieziono ponad 100 000 Żydów. Rewolucja kulturalna w latach 60-70-tych przyniosła Amsterdamowi miano magicznego miasta – tolerancja dla używania miękkich narkotyków sprawiła, że miasto stało się popularnym miejscem hippisowskim. W latach 80-tych znacznie wzrosła liczba imigrantów, szczególnie z Surinamu, Turcji i Maroka. Najważniejsze zabytki miasta to:

– zabytkowe śródmieście z licznymi kamienicami i kanałami;

– Oude Kerk – najstarszy kościół w mieście (osobny artykuł);

– Nieuwe Kerk – Kościół (z początku XV wieku) (osobny artykuł);

– Westerkerk – kościół protestancki (XVII wiek);

– Zuiderkerk – kościół protestancki (XVII wiek);

– Noorderkerk – kościół protestancki (XVII wiek);

– Oosterkerk – kościół protestancki (XVII wiek);

– Sint Nicolaskerk- kościół św. Mikołaja z XIX wieku (osobny artykuł);

– Beginaż;

– Pałac Królewski – wcześniej ratusz z XVII wieku (osobny artykuł);

– Giełda – Beurs van Berlage z 1903 roku (osobny artykuł);

– Waga Miejska – z XV wieku na Nieuwemarkt, część fortyfikacji;

– Magere Brug – Chudy Most (XVII wiek) – najsłynniejszy most Amsterdamu;

– Singel – najstarszy kanał Amsterdamu, na którego brzegu znajduje się słynny targ kwiatowy;

– Muiderpoort – brama miejska (XVII wiek);

– Munttoren („wieża monetarna”) – pozostałość po średniowiecznych murach miejskich;

– Wieża Montelbaanstoren zbudowana została w 1516 roku i początkowo była jedną z licznych wież w średniowiecznych murach obronnych miasta.

Ponadto w Amsterdamie znajdują się liczne muzea, z których najważniejsze to:

– Rijksmuseum – Muzeum Narodowe (osobny artykuł);

– Van Goghmuseum – Muzeum Vincenta van Gogha (osobny artykuł).

Zdjęcia wykonano w sierpniu 2019 roku.

  • Pałac królewski

  • Oude Kerk

  • Nieuwe Kerk

  • Kościół św. Mikołaja

  • Giełda Berlage'a

  • Rijksmuseum

  • Muzeum van Gogha

  • Wieza Montelbaanstoren

  • Plac Dam

  • Plac Dam

  • Muzeum diamentów

  • Dworzec kolejowy

  • Targ kwiatowy

  • Targ kwiatowy

  • Casino

  • Muzeum Figur Woskowych

  • Muzeum Figur Woskowych

  • Figura Rembrandta