Początki Delft sięgają połowy XI wieku, kiedy to miasto uzyskało lokację w 1075 roku. Stare Miasto zostało założone na planie prostokąta z dużym rynkiem (Groote Markt), poprzecinane siecią szerokich kanałów, napełnionych czystą wodą, okolone starymi topolami i licznymi starymi domostwami. Prawa miejskie, a co za tym idzie liczne przywileje oraz ulgi Delft otrzymało w 1246 roku od cesarza niemieckiego Wilhelma II Holenderskiego. W okresie średniowiecza miasto zamieszkiwane było głównie przez tkaczy oraz piwowarów.

Na początku XVII wieku Delft stało się jednym z najważniejszych ośrodków w Europie gdzie produkowano fajans, a później porcelanę. W połowie XVII wieku w mieście działały aż 32 wytwórnie fajansów, których wyroby cieszyły się uznaniem na całym świecie. Jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w dziejach Delft była potężna eksplozja arsenału jaka miała miejsce w 1654 roku. W jej wyniku wybuchł potężny pożar który zniszczył przeszło jedną trzecią całej ówczesnej zabudowy miejskiej. Odbudowa miasta trwała praktycznie aż do XVIII wieku.

Z Delft związany jest słynny holenderski malarz Jan Vermeer. Było to jego rodzinne gdzie wychowywał się i spędził całe dzieciństwo. W 1660 roku utrwalił on miasto na jednym ze swoich najbardziej znanych obrazów (Widok Delft). Jan Vermeer został pochowany w tutejszym kościele Oude Kerk. Delft posiada szereg godnych uwagi zabytków:

– Nieuwe Kerk (Nowy Kościół) – to kościół w stylu gotyckim wybudowany w latach 1397-1496, ze 115-metrową wieżą i pięknym grobowcem Wilhelma I Orańskiego (osobny artykuł);

Oude Kerk (Stary Kościół) – kościół gotycki pod wezwaniem św. Bartłomieja zbudowany w 1246 roku (osobny artykuł);

– Ratusz i Rynek (osobny artykuł);

Prinsenhof (Stedelijk Museum Het Prinsenhof) – poklasztorny kompleks św. Agaty z XV wieku zbudowany w stylu gotyku burgundzkiego, położony przy placu Sint-Agathaplein 1. W roku 1584 w tym żeńskim klasztorze doszło do politycznego morderstwa. Stronnik Hiszpanów Balthasar Gerard zastrzelił tutaj Wilhelma I Orańskiego zwanego Cichym, Niemym lub Milczącym. Ślady po kulach eksponowane są za szkłem na ścianie Mordzaal. Obecnie w obiekcie ma siedzibę muzeum miejskie, tematycznie poświęcone Wilhelmowi Orańskiemu i jego roli w powstaniu Republiki Siedmiu Zjednoczonych Prowincji Niderlandzkich, a także wydarzeniom oraz postaciom związanym z wojną o niepodległość Niderlandów. Ponadto w muzeum zgromadzono kolekcję sztuki i przedmiotów użytkowych z XVII wieku, w tym „porcelany” z Delftu. Przy muzeum znajdują się także ogrody, w których stoi pomnik Wilhelma I Orańskiego. Muzeum Het Prinsenhof można zwiedzać codziennie oprócz poniedziałku, wstęp do niego jest płatny.

– Katolicki kościół pod wezwaniem Marii van Jesse zbudowany został w latach 1875-82 w stylu neogotyckim i do 1971 roku nosił nazwę Kościoła św. Józefa. Budowla została wzniesiona na planie krzyża. Wnętrze kościoła Maria van Jesse jest pełne zdobień, jaśniejsze i przez to okazalsze niż pozostałych dwóch starszych, delftyckich kościołów. Co najważniejsze, centralnym punktem jest tutaj prezbiterium z ołtarzem, którego brak zarówno w Nowym, jak i Starym Kościele. Wezwanie Maria van Jesse odnosi się do pochodzenia Marii, której jej przodkiem jest Jesse, ojciec króla Dawida. Zgodnie z przepowiednią Mesjasz przyjdzie z Drzewa Jessego. Ciekawostką są wieże kościoła, które kształtem nawiązują do wież Starego i Nowego Kościoła. Wieża po prawej stronie (patrząc od frontu) zainspirowana została wyglądem wieży Starego Kościoła, a wieża z lewej strony ma przypominać wieżę Nowego Kościoła;

– Fajanse z Delft (nider. Delfts blauw) – Fabryka Royal Delft/Koninklijke Porceleyne Fles założona w 1653 roku jest jedyną, która przetrwała i funkcjonuje do dzisiaj.

Pozostałe ważne zabytki Delft to m.in. Gemeenlandshuis, Muzeum Lamberta van Meertena, wiatrak De Roos oraz XV wieczna gotycka brama miejską (Oostpoort).

Delft jest położone w zachodniej Holandii, nad rzeką Schie pomiędzy Rotterdamem a Hagą.

Zdjęcia wykonano w sierpniu 2019 roku.

  • Nieuwe Kerk

  • Grobowiec Wilhelma I Orańskiego

  • Oude Kerk

  • Ratusz

  • Kościół katolicki Maria van Jesse

  • Brama wschodnia

  • Brama wschodnia

  • Most zwodzony

  • Most zwodzony