Neorenesansowy Pałac Pokoju (nider. Vredespaleis) w Hadze został wybudowany w latach 1907–13. Budynek zaprojektowany przez francuskiego architekta Louis Cordonnier zbudowany jest z granitu, piaskowca i czerwonej cegły z wysokim spadzistym dachem z szarej dachówki. Budowla łączy styl romański, gotyk i bizantyjski z typowo czeską wieżą zegarową. We wnętrzu pałacu znajduje się biblioteka, która może poszczycić się bogatą kolekcją literatury prawniczej. Na uwagę zasługują ogrody pałacowe z pięknymi fontannami i rzeźbami. 

Obiekt jest siedzibą m.in. Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości i Stałego Trybunału Arbitrażowego. Trwający w II połowie XIX wieku w Europie wyścig zbrojeń skłonił cara Rosji Mikołaja II do zorganizowania konferencji pokojowej. Spotkanie z udziałem przedstawicieli 26 państw zorganizowano w holenderskiej Hadze w 1899 roku. Dało to początek tzw. konwencjom haskim oraz działalności Stałego Trybunału Arbitrażowego. W roku 1907 zorganizowano w Hadze drugą konferencję i rozpoczęto budowę siedziby Trybunału. Uroczyste otwarcie pałacu z udziałem królowej Wilhelminy miało miejsce 28 sierpnia 1913 roku. Po I wojnie światowej pałac stał się siedzibą Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości. Sam budynek od zewnątrz nie jest piękny, ale w środku jest unikalny.

Pałac pełen jest prezentów uczestników konwencji haskiej jako znak ich wsparcia dla tej szczytnej idei. Wśród darów stoi rosyjski, 3,2 tony ważący wazon z jaspisu, belgijskie żeliwo-mosiężne drzwi, marmury z Włoch, fontanny z Danii, japońskie gobeliny, drewno z Indonezji i Ameryki, ogrodzenie z Niemiec i szwajcarski dzwon na wieży zegarowej – bijący czas według sygnału radiowego wysyłanego ze Szwajcarii. Udostępniany jest on zwiedzającym, w niektóre dni. Najlepiej dokonać wcześniejszej rezerwacji na stronie, lub na miejscu (uwaga: liczba wejść i osób jest bardzo ograniczona). Cena wstępu to 9,50 Euro. W ramach tego przewodnik oprowadza nas po Pałacu i opowiada różne ciekawostki. Zobaczymy m.in. Wielką i Małą Salę Sprawiedliwości, korytarze i japoński pokój. W Pałacu jest całkowity zakaz robienie zdjęć.

Zdjęcia wykonano w sierpniu 2019 roku.

  • Fasada

  • Portyk wejsciowy

  • Kamienie z całego świata