Obecna Cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny został a wzniesiona w latach 1867–75 na miejscu rozebranego w 1785 roku kościoła parafialnego, z inicjatywy napływowej ludności rosyjskiej. Po bieżaństwie świątynia została zamknięta, działalność duszpasterską wznowiono w niej dopiero w 1921 roku. Parafia hrubieszowska działała także po II wojnie światowej i wywózkach prawosławnych Ukraińców do ZSRR, za sprawą których straciła większość wiernych. Zamknięta po akcji „Wisła”, cerkiew wznowiła działalność już cztery lata później, w 1951 roku i od tego czasu jest nieprzerwanie czynna. W pierwszych latach XXI wieku cerkiew została odremontowana: odnowiono chór, pokrycie kopuł, ogrodzenie, zaś we wnętrzu część ikon.

Trójdzielna, orientowana świątynia została zbudowana na planie krzyża greckiego, w stylu  bizantyjsko-rosyjskim. Wejście do świątyni prowadzi przez przedsionek, ponad którym wznosi się wieża-dzwonnica. Całość wieńczy trzynaście kopuł. Są one rozmieszczone nad prezbiterium (1) i nawą (5) oraz bocznymi przybudówkami tworzącymi ramiona krzyża (po 3). Trzynasta, najmniejsza kopułka zlokalizowana została w zwieńczeniu dachu namiotowego na dzwonnicy cerkiewnej. Kopuły nad dzwonnicą zwieńczone są pozłacanymi żeliwnymi krzyżami. Budowla jest jedyną 13-kopułową cerkwią prawosławną w granicach Polski oraz jedną z dwóch na świecie (druga znajduje się w Finlandii). Elewacje zewnętrzne są bogato dekorowane (kolumienki, gzymsy, nisze). We wnętrzu znajduje się dwurzędowy ikonostas wykonany z drewna dębowego, z pozłoceniami. Ikony wchodzące w jego skład napisał petersburski ikonograf Siłajew. On też jest autorem wizerunków świętych znajdujących się w pomieszczeniu ołtarzowym w dębowych kiotach. W świątyni znajdują się także cztery starsze ikony z przełomu XVIII i XIX wieku: dwa wizerunki maryjne (jeden przeniesiony ze zburzonej w 1958 roku cerkwi w Tyszowicach) oraz wyobrażenia Zaśnięcia Matki Bożej i Chrystusa Dobrego Pasterza. Elementem wyposażenia starszym niż sama cerkiew jest ołtarzowy krzyż z I połowy XIX wieku. Na dzwonnicy cerkiewnej znajdowało się pięć dzwonów, które w czasie II wojny światowej zaginęły. Trzy nowe dzwony, ufundowane przez prywatnych darczyńców, zostały zawieszone w tym samym miejscu dopiero w 2005 roku.

Hrubieszów jest położony 45 km na wschód od Zamościa, przy drodze nr 74 do granicy z Ukrainą. Kościół jest usytuowany przy ul. 3 Maja. Świątynia znajduje się w centrum miasta przy ulicy 3 Maja.

Zdjęcia wykonano w sierpniu 2017 roku.

  • Widok od ulicy

  • Elewacja boczna

  • Widok z tyłu