Ain Karim (w wolnym tłumaczeniu „Źródło Winnicy”), to dzielnica południowo-zachodniej Jerozolimy, usytuowana w odległości około 8 km od Starego Miasta. Zgodnie z chrześcijańską tradycją mieszkał tu Zachariasz wraz z żoną Elżbietą. To tutaj urodził się Jan Chrzciciel. Zgodnie z tekstami ewangelii według św. Łukasza do tej położonej w Górach Judzkich miejscowości miała przybyć Maryja, by usługiwać swojej krewnej Elżbiecie. W związku z tym istnieje w dzielnicy kilka sanktuariów chrześcijańskich, które odwiedzane są licznie przez przybywających do Ziemi Świętej pielgrzymów. Są to: – Sanktuarium Nawiedzenia, – Sanktuarium Narodzenia Jana Chrzciciela, – Pustynia św. Jana, – Źródełko Matki Bożej, – Klasztor Kongregacji Najświętszej Marii Panny Syjońskiej, – klasztor szarytek i – prawosławny monastyr Moskowia.
Sanktuarium Nawiedzenia św. Elżbiety w Ain Karim zostało wzniesione w XII wieku przez krzyżowców, równolegle z Sanktuarium Narodzenia Jana Chrzciciela. Oba kościoły przybrały formę fortec. W późniejszym okresie, po upadku państwa krzyżowców, przybywający do Ziemi Świętej pielgrzymi odnotowali, iż w osiedlu mieszkali prawie sami muzułmanie. Mikołaj da Poggibonsi kilka lat wcześniej widział sanktuarium z ogrodem, na wzgórzu południowym, którym opiekowali się mnisi ormiańscy. W 1384 roku pątnicy z Florencji widzieli już w Sanktuarium Nawiedzenia pasące się zwierzęta. W 1483 roku dominikanin Faber spotkał już nie lada trudności z dostaniem się na teren sanktuarium.
Dopiero w XVII wieku udało się franciszkanom odzyskać oba sanktuaria i przywrócić je na cele kultu. Obok sanktuariów zamieszkały sprowadzone z Beit Dżali i Betlejem arabskie rodziny chrześcijańskie. Sanktuarium składa się z dwupoziomowej świątyni i dziedzińca z umieszczonymi na murze kilkudziesięcioma majolikowymi tablicami z 1954 roku z tekstem hymnu „Magnificat”. Tablica z polskim tekstem jest fundacją Polonii i powstała z inicjatywy o. Aureliusza Borkowskiego z racji jubileuszowego Roku maryjnego. Obecną świątynię wybudowano w latach 1939-40 według projektu włoskiego architekta Antoniego Barluzziego. Na frontowej ścianie świątyni, nad wejściem, umieszczono olbrzymią mozaikę przedstawiającą przybycie Maryi do Ain Karim. Z prawej strony elewacji frontowej wzniesiono wysoką dzwonnicę zwieńczoną hełmem. Na cmentarzu przy klasztorze franciszkanów znajdują się polskie groby.
Zdjęcia wykonano w październiku 2010 roku.