Obecne sanktuarium Dominus Flevit („Pan zapłakał”) zostało wzniesione w latach 1953-55, w miejscu, gdzie według ewangelii św. Łukasza, Jezus zapłakał i przepowiedział upadek Jerozolimy. W XIX wieku franciszkanie wykupili posiadłość na zboczach Góry Oliwnej i wybudowali kaplicę.

W roku 1953 odkryto tu cmentarzysko i pozostałości kościoła bizantyjskiego z VI-VII wieku. Na tych pozostałościach powstało nowe sanktuarium upamiętniające płacz Jezusa nad Jerozolimą.

Kościół bizantyjski, jak wszystkie kościoły tej epoki, był absydą zwrócony na wschód. Natomiast nowy kościół architekt Antonio Barluzzi zwrócił na zachód, czyli na Jerozolimę. Nad ołtarzem architekt umieścił okno – witraż przez który widać wspaniałą panoramę Jerozolimy. Kościół Dominus Flevit w całej swej architekturze nawiązuje do zastygniętej kropli łzy i kojarzy się z płaczem Jezusa nad Jerozolimą. Architektura jest współczesna, jednak stosunkowo łatwo można dostrzec elementy pierwotnego kościoła z VI i VII wieku. Architekt wyeksponował pozostałości bizantyjskie.

Mur absydy kościoła bizantyjskiego zachował się na znaczną wysokość, widać także fragmenty starego ołtarza, mianowicie płytę kamienną z centralnie usytuowanym krzyżem oraz wyraźne wgłębienia gdzie były osadzone nogi stołu ofiarnego. Posadzka mozaikowa w kościele zachowała się tylko we fragmentach, natomiast bardzo dobrze zachowała się posadzka mozaikowa w przyległej kaplicy – diakonikon.

Niezwykle ciekawe jest cmentarzysko odkryte na terenie przylegającym do kościoła. Na posesji franciszkanów odnaleziono groby z wszystkich epok: od XIV wieku przed Chrystusem aż do epoki chrześcijańskiej. Grobowce są w większości wykute w skale. Aby zyskać przestrzeń do pochowania zmarłych, kości z poprzedniego pochówku wkładano do kamiennych skrzynek, jakby małych sarkofagów zwanych „ossuarium”. Takie ossuaria były często ozdabiane ornamentami, szczególnie cenne są napisy na ossuariach przytaczają bowiem używane imiona. Symbole chrześcijańskie na ossuariach świadczą o tym, że na stokach Góry Oliwnej chcieli być pochowani również wyznawcy Chrystusa.

Świątynia jest położona na zachodnim stoku Góry Oliwnej, po lewej stronie cmentarza żydowskiego.  

Zdjęcia wykonano w październiku 2010 roku.

  • Widok ze Wzgórza Świątynnego

  • Elewacja boczna

  • Elewacja frontowa

  • Elewacja frontowa

  • Wnętrze

  • Wnętrze

  • Posadzka z mozaiką

  • Ogród