Renesansowy dwór obronny w Jakubowicach Murowanych zbudowany został w drugiej połowie XVI wieku przez rodzinę Tęczyńskich. Dwór wzniesiono na miejscu wcześniejszego folwarku rodziny Samborzeckich, od których majątek kupili Tęczyńscy. 

Rezydencję wzniesiono z kamienia i cegły na planie prostokąta. Posiadała ona trzy kondygnacje i była przykryta czterospadowym dachem. Od 1617 roku dwór należał do Zasławskich, którzy w 1663 roku rozbudowali rezydencję dobudowując nowe budynki i mury obronne. W końcu XVII wieku fortalicja należała do Sobieskich, a w latach 1705-1779 do Sanguszków, później do Szeptyckich. Od 1850 roku dwór był w rękach Aurelego Grodzickiego. W końcu XIX wieku ówczesny właściciel fortalicji Tadeusz Grodzicki przystąpił do jego przebudowy na pseudoromantyczny pałac. Wzniesiona została przylegająca do narożnika budynku cylindryczna wieża z krenelażem i obniżono budynek główny o jedno piętro i nadano mu wystrój pałacowy. Wjazd na teren założenia prowadził przez stojącą do dzisiaj bramę z dwoma szpiczastymi wieżyczkami a całość otoczono parkiem krajobrazowym. W późniejszym czasie opuszczona budowla popadła w ruinę. Obecnie od roku 2003 trwa remont założenia, którego końca nie widać, prowadzony przez nowego właściciela.Teren zamku jest mocno zarośnięty krzakami.

Jakubowice Murowane (obecnie dzielnica Lublina) są położone 5,5 km na północny-wschód od Starówki Lubelskiej, po lewej stronie drogi nr 82 do Łęcznej. Fortalicja znajduje się na wzniesieniu przy ul. Pliszczyńskiej 14.

Zdjęcia wykonano w sierpniu 2017 roku.

  • Brama wjazdowa u podnóża wzniesienia

  • Elewacja boczna z basztą

  • Relief na baszcie