W XV wieku Zakon Krzyżacki wybudował w Jegławkach zamek, który nie sprawował jednak żadnej istotnej roli w administracji zakonu, lecz pełnił głównie funkcję dworu myśliwskiego. Murowana budowla została zburzona podczas jednego z najazdów Tatarów w XVII wieku i rozebrana prawdopodobnie w 1657 roku. W 1848 roku na ruinach krzyżackiego zamku wieku rodzina Siegfriedów zbudowała pałac w stylu neogotyku angielskiego na planie litery L z dwiema wieżami. Budowlę posadowiono na zamkowych piwnicach z kolebkowymi i krzyżowymi sklepieniami. Pałac otoczono, obecnie zaniedbanym parkiem. Podczas I wojny światowej pałac nie ucierpiał, a stanowił schronienie dla mieszkańców okolicznych wsi. Właścicielem majątku do 1945 roku była rodzina Siegfriedów. Po II wojnie światowej zarówno majątek jak i pałac przejął PGR, który pałacowe wnętrza przekształcił na przedszkole oraz mieszkania i biura pracowników gospodarstwa. Od 2001 roku obiekt był własnością prywatną, lecz brak odpowiednich działań w celu jego adaptacji do innych celów oraz niezbędnych modernizacji i konserwacji zabytku, zaskutkował, na początku 2009 roku, jego odebraniem właścicielowi przez Agencję Nieruchomości Rolnych. Agencja aktualnie planuje, pod opieką konserwatora zabytków, przeprowadzenie remontu pałacu oraz, na podstawie archiwalnych zdjęć i dokumentów, odbudowę niektórych oryginalnych detali architektonicznych obiektu, jak np. drewniana weranda.

         Obecny wygląd pałacu nieznacznie różni się od pierwotnego założenia, co jest prawdopodobnie skutkiem powojennych remontów budynku. Zmieniono wtedy m.in. kolor elewacji, która w pierwotnej formie była całkowicie biała, zniszczono, bądź rozebrano ażurową werandę zdobiącą główne wejście oraz oranżerię znajdującą się niegdyś przy południowej bocznej elewacji. Bryła główna pałacu charakteryzuje się nieregularnym kształtem i kondygnacjami, które zależnie od części budynku, są jedno, dwu lub trójkondygnacyjne. Elementami charakterystycznym dla neogotyckiej budowli są natomiast dwie, czworoboczne, trójkondygnacyjne i zdobione krenelażamiwieże, które wyższe niż korpus pałacu mieszczą niewielkie ostrołukowe okna. W części wschodniej i południowej pałacu umieszczono dwa trójkondygnacyjne, zdobione i z niesymetrycznie rozstawionymi oknami ryzality. Jedynym zwartym elementem w całej budowli jest natomiast jej korpus centralny, który, od strony wschodniej- parku, mieści główne wejście do wnętrz.

         Jegławki są położone 20 km na północ od Kętrzyna, przy drodze nr 607 z Barcian do Węgorzewa. Do pałacu należy skręcić w lewo we wsi jadąc w kierunku Węgorzewa.

         Dwa pierwsze zdjęcia wykonano w październiku 2005 roku.

         Pozostałe zdjęcia wykonano w maju 2007 roku

  • Elewacja frontowa

  • Elewacja frontowa

  • Elewacja tylna

  • Elewacja tylna

  • Narożnik wewnętrzny

  • Wieża

  • Elewacja frontowa

  • Wieża z krenelażem

  • Wieża z krenelażem