Modrzewiowy kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Jodłowniku został wzniesiony w 1585 roku z fundacji ówczesnego właściciela wsi – Przecława Niewiarowskiego. Po jego śmierci, zgodnie z jego testamentem, opiekę nad majątkiem i kościołem przejął zakon Dominikanów z Krakowa. Pod kontrolą tego zakonu kościół znajdował się aż do lat 70-tych XVIII wieku, to znaczy do momentu konfiskaty dóbr zakonu przez rząd austriacki.

Jednonawowa, orientowana świątynia o konstrukcji zrębowej, została zbudowana z drewna modrzewiowego. Jest w całości oszalowana pionowo i pokryta gontem. Budowla posiada węższe, zamknięte trójbocznie prezbiterium, do którego przylega niewielka zakrystia. Nad świątynią góruje kwadratowa wieża o konstrukcji słupowej z nadwieszoną izbicą. Na dachu znajduje się również niewielka sześcioboczna wieżyczka na sygnaturkę, dobudowana w XVII wieku. Wnętrze kościoła nakryte jest płaskim stropem, który zdobi zabytkowa polichromia z 1764 roku, przedstawiająca medaliony z popiersiami świętych związanych z zakonem Dominikanów. Ściany również są pokryte polichromią. Ołtarz główny z posągami św. Jacka i św. Dominika,  pochodzi z II połowy XVIII wieku. W ołtarzu znajdował się cudowny obraz Matka Boża Jodłownicka, który obecnie znajduje się w ołtarzu głównym nowego kościoła. Zastąpiono go wizerunkiem Ofiarowanie Najświętszej Marii Panny. Wyróżniającym się elementem wyposażenia jest jasna renesansowa ambona, pochodząca z XVI wieku. W kościele znajduje się również wiele obrazów z XVII i XVIII wieku, wraz z obrazem fundatora kościoła Przecława Niewiarowskiego z 1600 roku, oraz dwa dzwony z drugiej połowy XVI wieku i piękna drewniana chrzcielnica.

W XIX wieku w okolice Jodłownika przybyli Cystersi i objęli opiekę nad kościołem. Przeprowadzili wówczas jego generalny remont i założyli pobliski cmentarz. Aż do poświęcenia nowego kościoła, drewniany kościółek pełnił funkcję kościoła parafialnego. Obecnie jest zamknięty i msze odprawiane są w nim bardzo rzadko.

Jodłownik jest położony około 15 km na północny-zachód od Limanowej, przy lokalnej drodze Tymbark – Kępanów. Kościół znajduje się w centrum wsi, tuż przy drodze, po jej wschodniej stronie.

Zdjęcia wykonano w lutym 2022 roku.