Klasycystyczny dwór w Kamesznicy został zbudowany w latach 1830-33,  na miejscu dawnego dworu Wielopolskich, z inicjatywy ówczesnych właścicieli – Teresy i Marcelego Potockich.

Parterowa rezydencja, murowana z kamienia i cegły, została wzniesiona na planie prostokąta i nakryta czterospadowym dachem. Wejście do dworu znajduje się w później dobudowanym ryzalicie tylnym z czterema owalnymi okienkami. Elewację frontową poprzedza taras ze schodami. Wewnątrz budynku znajduje się salon z kominkiem z czarnego marmuru ozdobiony niegdyś głowami lwów. Obok dworu stoi bardzo ładny budynek kancelarii, zwracający uwagę drewnianą wieżą zegarową z dzwonnicą przykrytą baniastym hełmem gontowym. Całość jest otoczona zadbanym parkiem krajobrazowym o powierzchni około 7,5 ha. Na skraju parkowej ścieżki znajduje się źródełko, którego woda spływa do kamiennego naczynia w kształcie muszli, obudowanego za czasów, kiedy właścicielem parku była rodzina Habsburgów.

Budowla była letnią rezydencją Potockich. W 1846 roku Kamesznicę wraz z dworkiem i parkiem nabył od Teresy Potockiej Karol Ludwik Habsburg. Dworek stał się siedzibą arcyksiążęcego Zarządu Lasowego. W okresie powojennym następowała powolna degradacja poszczególnych elementów założenia. Obecnie w odnowionych zabudowaniach dworskich mieści się leśniczówka.

Kamesznica jest położona 18,5 km na południe od Żywca, przy lokalnej drodze z Milówki do Koniakowa. Dwór znajduje się przy ul Dworkowej.

Zdjęcia wykonano w maju 2019 roku.

  • Elewacja frontowa

  • Elewacja tylna