Dom podcieniowy w Kamionku Wielkim został zbudowany w 1772 roku dla Petera Schönsee, o czym świadczy inskrypcja wyrzeźbiona w nadprożu drzwi wejściowych. Jest to najstarszy, datowany dom podcieniowy na Wysoczyźnie Elbląskiej. Budowla posiada wysunięty, okazały pięciosłupowy podcień, który znajduje się przy ryglowym budynku mieszkalnym. Przylega do niego ceglana obora. Za domem rozciąga się ogromny sad. Dom, jak większość tego typu drewnianych zabytków, jest w totalnej ruinie. Zachował się już tylko podcień, reszta została złożona i czeka na odtworzenie. W nieco lepszym stanie jest obora, ale ją też trzeba pilnie wyremontować.
Dom miał wielu właścicieli, m.in. Otto Lühlow związany z założoną w 1881 roku. cegielnią Hopehill: cegły z jego stemplami zachowały się w ścianach obory. W latach 20-tych XX wieku cały majątek przeszedł na wdowę Albertynę Lühlow, a trzy lata później prawie 35 ha ziemi wraz z cegielnią i domem otrzymała bratanica Erna Hehboldt, która dobra odsprzedała w całości Niemieckim Zakładom Gliny i Kamienia. Niespełna miesiąc później w Kamionku została utworzona filia obozu koncentracyjnego Stutthof. Erna, choć była formalną właścicielką domu, nigdy jednak w nim nie zamieszkała. W tym okresie dom był wynajmowany. Jako ostatnia, od 1935 do 1945 roku, dom zamieszkiwała mennonicka rodzina Kurta Lemke.
W 2016 roku ruinę kupiła Pani Maja Pietrasik, która stara się przywrócić go do życia. Pragnie utworzyć w nim pracownię ceramiki i rzemiosł oraz muzeum regionu. najstarszego na Wysoczyźnie Elbląskiej. Podczas pierwszych prac renowacyjnych, w ścianie podcienia odkryto zamurowany w skrytce dziecięcy bucik. Pani Maja szperając w źródłach odkryła, że w 1772 roku zmarła najmłodsza z córek Petera Schönsee, 7-letnia Anna Regina. Najprawdopodobniej to jej bucik ojciec wmurował w podcień. Takie były kiedyś przesądy.
Kamionek Wielki jest położony 10 km na północ od Elbląga, przy drodze nr 503 do Kadyn. Dom pod nr 52 znajduje się we wschodniej części wsi.
Zdjęcia wykonano w czerwcu 2021 roku