Barokowy dwór w Kiełpinie Górnym koło Gdańska został zbudowany w XVII wieku. Budowla mająca bardzo wielu właścicieli, była wielokrotnie przebudowywana.  W 1822 roku majątek kupił Stanisław Carl von Gralath, chrześniak króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, wnuk fundatora Wielkiej Alei (dzisiaj Zwycięstwa) Daniela Gralatha starszego i to on najprawdopodobniej zadecydował o obecnym kształcie dworu.

Powstała wówczas parterowa, podpiwniczona rezydencja wzniesiona na planie prostokąta, nakryta mansardowym dachem z lukarnami. Główne wejście poprzedzone jest drewnianym gankiem. Całość jest otoczona niewielkim parkiem krajobrazowym z 2 połowy XIX wieku.

Po II wojnie światowej zabytek pełnił funkcje mieszkaniowe. W 1982 roku dwór stał się prywatną własnością. Nowi właściciele rozpoczęli remont kapitalny budynku, według projektu arch. Jacka Gzowskiego i uratowali od dewastacji zabytkowy dworek. 

Kiełpino Górne jest położone 9 km na zachód od centrum Gdańska, po południowej stronie drogi nr 7 do Żukowa (po minięciu Obwodnicy trójmiejskiej należy skręcić w lewo). Dwór znajduje się przy ulicy Goplańskiej (200 metrów w lewo od skrzyżowania z ulicą Otomińską).

Zdjęcia wykonano w czerwcu 2012 roku.

  • Elewacja frontowa i boczna

  • Ganek wejściowy

  • Elewacja boczna

  • Elewacja tylna i boczna

  • Elewacja frontowa i boczna