Klasycystyczny pałac w Kołaczkowie został zbudowany na początku XIX wieku dla rodziny Stablewskich (wg. innych źródeł dla Tadeusza Grabskiego). W latach 1920-25 obiekt był własnością Władysława Reymonta. Po jego śmierci w 1925 roku własność przeszła w ręce rodziny Juraszów.
Obecnie jest to piętrowa budowla wzniesiona na planie prostokąta, nakryta dachem naczółkowym. Elewacja frontowa poprzedzona jest portykiem jońskim, zwieńczonym trójkątnym tympanonem wspartym na dwóch rzędach kolumn po cztery w każdym rzędzie. Oprócz pałacu w skład założenia wchodzi klasycystyczna oficyna z około 1820 roku oraz wozownia. Całość otacza park krajobrazowy o powierzchni 4,4 ha, bardzo dobrze utrzymany, z alejami lipowymi i pozostałością szpalerów grabowych. W parku krajobrazowym otaczającym pałac można obejrzeć rzeźbę przedstawiającą postać pisarza wraz z bohaterami Chłopów, Jagną i Boryną, dłuta Teodozjusza Butyńca i Antoniego Bolka.
W pałacu po remoncie w latach 1968-79 mieścił się Gminny Ośrodek Kultury. Pod koniec XX wieku pałac został ponownie odrestaurowany. Obecnie w pałacu znajduje się Izba Pamięci Władysława Reymonta.
Kołaczkowo jest położone 12,5 km na południe od Wrześni, przy drodze nr 442 do Pyzdr. Pałac znajduje się w centrum wsi po zachodniej stronie drogi.
Zdjęcia wykonano w kwietniu 2012 roku.