Pierwotny, skromny dwór dla dzierżawcy majątku w Kołaczkowie został zbudowany po 1846 roku, kiedy to dobra kupił baron Aleksander von Graeve, poseł na sejm. Około 1910 roku dwór został przebudowany na pałac z inicjatywy Nepomucena Mukołowskiego, ówczesnego właściciela posiadłości. Budowlę tę wzniesiono wykorzystując elementy charakterystyczne dla historyzmu.
Powstała wówczas piętrowo-parterowa budowla o rozbudowanej bryle, posadowiona na planie zbliżonym do prostokąta, nakryta w części środkowej dachem mansardowym. Do pałacu prowadzi ostrołukowy ganek, zwieńczony tarasem z krenelażową attyką. Po bokach ganku znajdują się dwa jednoosiowe ryzality – prawy nakryty dachem dwuspadowym, a lewy mansardowym. Do lewego boku rezydencji dostawiono okrągłą, wystającą ponad dachy wieżę, zwieńczoną pseudokrenelażem. Do prawego boku dostawiono parterową dobudówkę. Całość otoczono zadbanym parkiem z niewielkim stawem. Przy pałacu znajdują się zabudowania gospodarcze oraz gorzelnia.
Niestety nie znalazłem nigdzie informacji o historii założenia, ani o jego późniejszych właścicielach. Obecnie obiekt dzierżawiony jest przez Przedsiębiorstwo Produkcji Rolnej, Handlu i Usług „KOF – POL” w Kołaczkowie od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. Znajduje się tu 12 miejsc noclegowych w pokojach 2,3,4 – osobowych. W gorzelni produkowana jest wódka „Sobieski”.
Kołaczkowo jest położone 15 km na południowy-wschód od Gniezna, 3 km na wschód od drogi nr 260 do Słupcy. Pałac znajduje się w zachodniej części wsi.
Zdjęcia wykonano w kwietniu 2012 roku.