Gotycki kościół pw. Matki Bożej Wniebowzięcia w Kończewicach wzniesiono w pierwszej połowie XIV wieku. Po roku 1350 świątynię przebudowano, a około roku 1400 rozbudowano. W latach 40-tych XVIII wieku budowla była remontowana. W 1888 roku w wieżę kościelną uderzył piorun powodując spore zniszczenia. Szybko jednak przywrócono pierwotny wygląd kościoła. Pod koniec XIX wieku dokonano remontu dachu oraz wnętrza świątyni.

Murowany, gotycki kościół jest konstrukcją zbudowaną na planie prostokąta, orientowaną, trójnawową, z wydzielonym prezbiterium oraz murowano-drewnianą wieżą od zachodu. Do ściany północnej przylegają: zakrystia nakryta wspólnym dachem z nawą boczną oraz niewielka kruchta. Ta część ściany posiada własne, ryglowe szczyty. Ściana południowa zawiera liczne blendy, ślepe lukarny, dwa duże okna witrażowe, gzymsy oraz zwieńczenia szczytu w postaci sterczyn. Ściana wschodnia zdobiona jest blendami, gzymsem i dwoma filarkami po bokach szczytu. Od zachodu stoi masywna wieża o murowanej podstawie i drewnianej części górnej, przy której ustawione są stare płyty nagrobne Johanna Schulte i Jakoba Orlicha.  Drewniana i pionowo oszalowana deskami część wieży, składa się z dwóch elementów:  czworobocznego dołu zwieńczonego ośmioboczną altaną, na której wznosi się smukły, kryty gontem hełm zwieńczony gałką i kogutem.

Wewnątrz kościoła, nawę główną od naw bocznych oddzielają arkady wsparte na filarach. Wyposażenie kościoła pochodzi głównie z XVIII wieku, między innymi ołtarz główny, w którego centrum znajduje się duży obraz przedstawiający wniebowzięcie Marii. Nad nim usytuowano mniejszy obraz św. Trójcy. W częściach bocznych znajdują się figurki apostołów. Pierwszy z ołtarzy bocznych – Maryjny, pochodzi z XVIII wieku i zawiera obrazy i figury świętych. Drugi ołtarz boczny – św. Anny, to nastawa ołtarzowa. Ambona i prospekt organowy pochodzą również z XVIII wieku. Na północnej ścianie prezbiterium wisi wyrzeźbione w drewnie epitafium księdza Lamkowskiego, przyozdobione figurkami i złoceniami. Prospekt organowy to także XVIII-wieczne dzieło. Z gotyckich elementów można wymienić: figurkę Marii z byłego ołtarza, prawdopodobnie umieszczoną w zakrystii, chrzcielnicę, granitowe i kamienne. W wieży kościoła znajduje się drogocenny, duży dzwon z 1502 roku. 

Kończewice są położone 6 km na południowy-wschód od Tczewa, po północnej stronie drogi nr 22 do Malborka. Kościół znajduje się w centrum wsi, po północnej stronie głównej drogi.

Zdjęcia wykonano w sierpniu 2020 roku.

  • Szczyt prezbiterium

  • Wieża

  • Nawa

  • Ambona i stalle

  • Stalle

  • Kamienna chrzcielnica