Murowany, eklektyczny dwór w Kopytkowie został zbudowany na miejscu starszego założenia około 1870 roku, z fundacji niemieckiej rodziny von Plehn.
Parterowy, podpiwniczony obiekt założono na planie wydłużonego prostokąta. Jego, piętrową część środkową zwieńczono dwuspadowym dachem, natomiast skrzydła nakryto płaskim dachem. Elewacje wyposażono bogato w detale architektoniczne, takie jak tympanony, gzymsy wieńczące i nadokienne, żeliwne balustrady i wsporniki balkonowe. Wokół dworu założono rozległy park krajobrazowy, ze stawami. Główna aleja spacerowa biegła od dworu, dookoła parku i wracała do dworu. Od tej alei odchodziły boczne ścieżki prowadzące do stawów, altanek i bażanciarni. We wschodniej części parku wydzielono miejsce na rodzinny cmentarz. Ogrodzono go ceglanym murem i obsadzono wysoką zielenią. Wjazd do części dworskiej prowadził aleją obsadzoną lipami i przebiegał wokół owalnego gazonu, prosto przed budynek dworu. Do części folwarcznej prowadziły dwa odrębne wjazdy. Jeden wjazd, północny, łączył folwark z drogą wiejską. Drugi wjazd był od strony wschodniej i prowadził na pola.
Ostatnim, przedwojennym właścicielem majątku, od 1934 roku, był Hans von Plehn, który wsławił się krwawym prześladowaniem ludności polskiej w czasie II wojny światowej. W 1945 roku majątek i dwór zostały rozgrabione i zniszczone przez wojska sowieckie. Po przejęciu dworu przez skarb państwa, został on przekazany w użytkowanie Zakładowi Rolnemu w Kopytkowie. Piętro przeznaczono na mieszkania pracownicze, a na parterze umieszczono biura oraz przedszkole. W 1980 roku przeprowadzono remont założenia. W 1995 roku grunty oddano w dzierżawę, a dwór wraz z parkiem miał służyć powstałej Fundacji na Rzecz Nowoczesnego Rolnictwa, która jednak wycofała się ze swojej propozycji. Obecnie opuszczony dwór niszczeje i czeka na lepsze czasy.
Kopytkowo jest położone 5,5 km na zachód od drogi nr 1, przy drodze nr 231 do Skórcza. Dwór znajduje się w południowej części wsi, po zachodniej stronie szosy do Frący.
Zdjęcia wykonano we wrześniu 2011 roku.