Zamek w Kościanie został wzniesiony na początku XIV lub na przełomie XIV i XV wieku na miejscu wcześniejszego grodu, prawdopodobnie z fundacji Władysława Jagiełły, jako siedziba starosty. Warownia powstała w bagnistej dolinie Obry. Założenie było sprzężone z murami obronnymi Kościana, i choć od miasta oddzielała go fosa to właśnie z tej strony znajdowała się główna brama wjazdowa. Brak badań i studiów architektonicznych uniemożliwia opis przekształceń obiektu. Najwięcej danych o jego wyglądzie dostarczają lustracje przeprowadzone w XVI i XVII wieku.

         Czworoboczne założenie opasane fosą składało się z budynku bramnego od zachodu, oraz podpiwniczonego domu mieszkalnego od południa. Od strony północnej znajdowały się drewniane pomieszczenia gospodarcze, a od wschodu znajdowały się mury zniszczonych trzech domów zamkowych. Całość była otoczona murami obwodowymi, których stan w tamtym okresie pozostawiał wiele do życzenia. W 1655 roku został spalony przez Szwedów, a w następnym wieku rozebrany. W XIX wieku na tym miejscu wybudowano szpital miejski.

         Kościan jest położony około 40 km na południe od Poznania, przy szosie nr 5 do Leszna. Na południe od Rynku znajduje się ceglany kościół za którym jest szpital. Trzeba wejść na jego teren i iść prosto do budynku D za którym jest parking kryjący relikty zamku.

         Zdjęcia wykonano w maju 2011 roku.

  • Budynek główny szpitala

  • Za tym budynkiem znajduje się parking kryjący relikty zamku

  • Parking kryjący relikty zamku

  • Parking kryjący relikty zamku

  • Parking kryjący relikty zamku

  • Rzeczka zasilająca fosę w wodę