Pierwsze wzmianki o Kościerzynie pochodzą z końca XIII wieku. Początkowo była to osada znajdująca się przy grodzie obronnym. Prawa miejskie Kościerzyna uzyskała w 1398 roku. Do XIX wieku był to ośrodek rejonu rolniczego. Od połowy XIX wieku ważny ośrodek polskości na Kaszubach. W 1931 roku przez Kościerzynę poprowadzono tzw. magistralę węglową (Śląsk–Gdynia). W czasie II wojny światowej Kościerzyna została wcielona do III Rzeszy; wymordowano m.in. wielu Kaszubów, wśród nich inteligencję. 8 marca 1945 miasto zostało wyzwolone przez Armię Czerwoną, jednak kontakt z żołnierzami radzieckimi, dokonującymi często grabieży i gwałtów na miejscowej ludności, niesłusznie traktowanej jako niemiecka, zapisał się negatywnie w pamięci mieszkańców. Po II wojnie światowej nastąpił gwałtowny rozwój miasta. Miasto położone w południowej części Pojezierza Kaszubskiego, otoczone licznymi jeziorami, dzięki walorom krajobrazowym, jest popularnym centrum turystycznym. Kościerzyna jest jedynym miastem w Europie mającym dwa sanktuaria znajdujące się na terenie jednej parafii: Matki Boskiej Kościerskiej Królowej Rodzin i Matki Boskiej Bolesnej Królowej Anielskiej. Najważniejszymi zabytkami miasta są:
– neobarokowy kościół Świętej Trójcy zbudowany w latach 1914-17 na planie krzyża greckiego (osobny artykuł).
– Neogotycki Kościół Zmartwychwstańców zbudowany w latach 1892-94, do 1945 roku ewangelicki.
– Obraz Matki Bożej z IX wieku w Kościele Zmartwychwstańców.
– Rynek ze średniowiecznym układem ulic.
– Neogotycki ratusz usytuowany we wschodniej pierzei rynku, zbudowany w latach 1843-44. Jest to dwupiętrowy, nieotynkowany budynek z cegły. W latach 1844-1975 był siedzibą władz miasta. Później do 1990 roku był siedzibą wielu instytucji. W latach 1995-2000 został poddany renowacji. Obecnie w ratuszu mieści się Muzeum Ziemi Kościerskiej, w którym przedstawione zostały dzieje regionu kościerskiego. Ciekawym elementem ekspozycji są znaleziska archeologiczne pochodzące z obszaru powiatu kościerskiego. W ratuszu znajduje się również restauracja „Lemon Tree”.
– Budynek Byłego Browaru wraz z zabytkowym kominem przy ul. Miodowej (w niedalekiej przyszłości budynek ma zostać zaadaptowany na nowoczesne Kino i Galerię Handlową).
– Zakład Najświętszej Marii Panny Anielskiej (obecnie w części budynku znajduje się Szkoła Podstawowa nr 1).
– Pomnik Chrystusa Króla przy ul. Kaplicznej; stojący na cokole, który dawniej stanowił pomnik wdzięczności mieszkańcom poległym w armii pruskiej w wojnie z Francją w 1871 roku.
– Muzeum Kolejnictwa – dawny Skansen Parowozownia Kościerzyna. Parowozownia zaprzestała działalności z dniem 1 stycznia 1991, kiedy to straciła samodzielność i stała się częścią lokomotywowni w Gdyni. Otwarcie skansenu nastąpiło w listopadzie 1992 roku. Skansen odwiedzany przez ponad 30 tysięcy osób rocznie, znajduje się przy ulicy Towarowej, w bezpośrednim sąsiedztwie dworca kolejowego.
Kościerzyna, stolica powiatu, w województwie pomorskim, jest położona około 50 km na południowy-zachód od Gdańska, przy skrzyżowaniu drogi nr 20, drogi nr 214 i drogi nr 221.
Zdjęcia wykonano w czerwcu 2013 roku.