Neobarokowy dwór w Kotowie został wzniesiony na początku XX wieku dla rodziny von Zitzewitzów, która była w posiadaniu wsi od 1360 do 1945 roku.
Obiekt został zbudowany na podmurówce kamiennej, na rzucie prostokąta, jako murowana parterowa, podpiwniczona budowla z użytkowym poddaszem, przykryta wysokim mansardowym dachem z facjatami. W elewacji północnej i południowej znajdują się ryzality środkowe zwieńczone trójkątnymi szczytami, przykryte oddzielnymi dwuspadowymi daszkami. Ryzalit w elewacji frontowej posiada wgłębny, dwukolumnowy portyk. W elewacjach bocznych usytuowano dobudówki – od zachodu dwukondygnacyjna z wysokim dwuspadowym daszkiem, mieszcząca klatkę schodową na piętro, od wschodu parterowa, górą zwieńczona tarasem. Wnętrza posiadają układ dwutraktowy. Folwark należący do dóbr rozciągał się w odległości 2 km od założenia. Zabudowania gospodarcze oddzielone były od dworu parkiem krajobrazowym.
Ostatnimi, przedwojennymi właścicielami dóbr w Kotowie byli Friedrich oraz jego syn, Friedrich Karl von Zitzewitz. W latach powojennych dwór należał do PGR-u w Motarzynie. Obecnie remontowany zabytek znajduje się w rękach prywatnych.
Kotowo jest położone 25 km na południowy-wschód od Słupska, 2 km na północ od drogi nr 210 do Bytowa. Dwór znajduje się na początku wsi, po prawej stronie drogi.
Zdjęcia wykonano w lipcu 2017 roku.