Pałac w Kotowie został zbudowany w latach 1850-54, w stylu neogotyku angielskiego (tudorowskiego). Obecną formę rezydencja zawdzięcza przebudowie około 1910 roku dla Konstancji Mielżyńskiej.
Powstała wówczas piętrowa, murowana i otynkowana budowla, frontem zwrócona na północ. Bryła budowli wzniesiona na planie zbliżonym do prostokąta jest mocno rozbudowana i skomplikowana. Wejście główne umiejscowione na osi fasady, zaakcentowano wysmukłą attyką między dwoma sterczynami. Jest ono poprzedzone dwubiegowymi schodami i gankiem, z „tudorowskimi” łukami, zwieńczonym niewielkim tarasem. Ganek z lewej strony jest flankowany ośmioboczną trzykondygnacyjną wieżą zwieńczoną krenelażem. Z prawej strony ganku znajduje się trójbocznie zamknięty ryzalit również zwieńczony krenelażem. Fasada południowa (ogrodowa) prawie wyrównana, zwieńczona jest attyką. Całość nakryto wielopołaciowym dachem, częściowo ukrytym za attykami i wystawkami nadokiennymi. Wewnątrz pałacu znajdują się ciekawe schody zbudowane w 1911 roku.
Na wschód od pałacu znajduje się niewielka, parterowa klasycystyczna oficyna z XIX wieku z portykiem na dwóch parach kolumn, zwieńczonym trójkątnym szczytem, w fasadzie zachodniej. Dach oficyny jest dwuspadowy, pokryty dachówką. Do oficyny przylega od północy piętrowa przybudówka nakryta dachem czterospadowym. Zespół pałacowy otacza park krajobrazowy założony w pierwszej połowie XIX wieku o powierzchni 6,7 ha.
Ostatnim, przedwojennym właścicielem był Andrzej Kurnatowski. Obecnie w pałacu znajduje się Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Powstańców Wielkopolskich. Toczy się spór cywilny na linii Skarb Państwa – spadkobiercy pałacu w Kotowie.
Kotowo jest położone 7,5 km na wschód od Grodziska Wielkopolskiego, przy drodze nr 32 do Stęszewa. Pałac położony jest we wschodniej części wsi, po południowej stronie szosy.
Zdjęcia wykonano w maju 2016 roku.