Kościół pw. św. Franciszka z Asyżu konsekrowano w 1249 roku. Fundatorem świątyni był książę Bolesław Wstydliwy, który został w nim pochowany wraz z siostrą bł. Salomeą. W pierwszej połowie XV wieku kościół znacznie rozbudowano. W 1850 roku podczas pożaru miasta spłonęła znaczna część świątyni.
W obecnym kształcie Kościół Franciszkanów jest budowlą ceglaną, składającą się z prezbiterium, transeptu i nawy oraz trzech kaplic: bł. Salomei, Męki Pańskiej i Matki Boskiej Bolesnej. W kaplicy bł. Salomei znajdują się szczątki błogosławionej, a w niszy obok ołtarza umieszczona jest trumienka zawierająca kości księcia Bolesława Wstydliwego. W kaplicy Męki Pańskiej wystawiono naturalnej wielkości replikę Całunu Turyńskiego, na ścianach wiszą stacje Męki Pańskiej – dzieło Józefa Mehoffera, oraz znajduje się grób bł. Anieli Salawy, beatyfikowanej przez Jana Pawła II w 1991 roku. W kaplicy Matki Boskiej Bolesnej znajduje się cudowny obraz MBB w otoczeniu aniołów trzymających insygnia Męki Pańskiej. Wnętrze kościoła urządzone jest w stylu neogotyckim.
Na szczególną uwagę zasługuje polichromia i witraże autorstwa Stanisława Wyspiańskiego. Szczególnie znany jest witraż „Bóg Ojciec – Stań się” znajdujący się nad głównym wejściem. Witraż ten ukazuje Boga w momencie stwarzania świata. W krużgankach świątyni mieści się galeria portretów biskupów krakowskich. Przed kościołem znajduje się pomnik kardynała Adama Stefana Sapiehy, zmarłego w 1951 roku. Od południa do kościoła przylega klasztor Franciszkanów, których do Krakowa sprowadził z Pragi w 1237 roku książę Henryk Pobożny.
Bazylika św. Franciszka z Asyżu znajduje się przy ulicy Franciszkańskiej 2.
Zdjęcia wykonano w lutym 2008 roku.
Nowe zdjęcia wykonano w marcu 2022 roku.