Rynek Główny to największy z placów Krakowa. Został on wytyczony ok 1257 roku przez ówczesnych wójtów Gedka Stilvoyta, Jakuba z Nysy i Dytmara z Wrocławia. Rynek ma wymiary ok. 200×200 m i powstał z myślą, aby kupcy mieli dość miejsca, by móc sprzedawać tu swe towary. Z każdego boku placu wychodzą trzy równoległe do siebie ulice, z wyjątkiem ulicy Grodzkiej, która prawdopodobnie istniała już przed lokacją miasta.
W drugiej połowie XIII wieku powstały na Rynku pierwsze obiekty murowane, Sukiennice i niektóre kamienice. W XIV wieku wzniesiono przeważającą większość kamienic, ratusz z domem notariusza, Wagą Wielką I Małą oraz kościoły Mariacki i św. Wojciecha. Murowane Sukiennice otaczała sieć drewnianych kramów, użytkowanych przez przedstawicieli różnych profesji. Rynek Główny skupiał znaczną część krakowskich, średniowiecznych rezydencji oraz znajdowały się tu również okazałe pałace związane z władzą miejską i królewską.
Plac znajdował się na osi tzw. Drogi Królewskiej, wiodącej od Barbakanu na Wawel, którędy odbywały się uroczyste wjazdy królów i delegacji zagranicznych. Pierwszy bruk położono w drugiej połowie XIV wieku. Od czasu powstania placu jego poziom podniósł się w niektórych miejscach o ponad 5 m. Pod Rynkiem znajdują się olbrzymie piwnice oraz podziemne połączenie wieży ratuszowej z Sukiennicami, pod którymi znajduje się długa na 100 m i wysoka na 5 m hala średniowieczna.
W epoce renesansu i wczesnego baroku na Rynku Głównym odprawiane były różne uroczystości. Tu 10 kwietnia 1525 roku książę Prus Albrecht Hohenzollern złożył hołd lenny królowi polskiemu Zygmuntowi I Staremu. Odbyła się tutaj w 1791 roku przysięga wojskowa na wierność konstytucji 3 maja, a także Tadeusz Kościuszko 24 marca 1794 roku złożył przysięgę narodowi, rozpoczynając powstanie. Wykonywano tu również publiczne wyroki śmierci. Na przełomie XVII i XVIII wieku powstało wokół Rynku kilka nowych okazałych pałaców późnobarokowych, a w latach 1817-20 wyburzono ratusz, po którym została tylko wieża. W 1898 roku na placu odsłonięto pomnik Adama Mickiewicza.
Obecnie niemal wszystkie kamienice i pałace wokół Rynku to kilkusetletnie obiekty zabytkowe. Mieszczą się w nich m.in.: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Międzynarodowe Centrum Kultury oraz renomowane sklepy i znane restauracje(„Wierzynek”). W piwnicach pod Rynkiem znajduje się słynna „Piwnica pod Baranami”, a także kawiarnia „Pod Ratuszem”, teatr „Maszkaron” oraz mini-muzeum archeologiczne w podziemiach kościoła św. Wojciecha.
Rynek Główny znajduje się w centrum Starego Miasta.
Zdjęcia wykonano w październiku 2007 roku.
Nowe zdjęcia wykonano w marcu 2022 roku.