W średniowieczu okolice dzisiejszej Krynicy były zamieszkiwane były przez słowiańskich Pomorzan oraz Prusów. Od niepamiętnych czasów wzdłuż mierzei biegła droga handlowa z Gdańska do Sambii. Szlak komunikacyjny skłonił Komtura elbląskiego do obsadzenia w Kahlbergu (dawna nazwa miasta) karczmarza Mikołaja Wildenberga z którego gościnności korzystali wędrowcy podążający tym traktem. Po wojnie trzynastoletniej i likwidacji panowania krzyżackiego na tym terenie Król Kazimierz Jagiellończyk nadał całą mierzeję miastu Gdańsk. W 1840 roku miejscowość przeszła na własność Elbląga. Rok później parowiec przywiózł pierwszych gości letników do Kahlbergu. Powoli następował rozwój kąpieliska, przybywało nowych domów, wybudowano duże molo, na plaży zbudowano łazienki oraz uruchomiono zakład serwujący kąpiele w grzanej wodzie morskiej. 3 maja 1945 roku z miejscowości wyparto jednostki niemieckie.
2 kwietnia 1991 z gminy Sztutowo wyłączono wsie Krynica Morska, Nowa Karczma i Przebrno, tworząc z nich miasto Krynica Morska. Miasto usytuowane na północy Polski, na małym skrawku lądu – Mierzei Wiślanej, otoczone od północy wodami Morza Bałtyckiego, a od południa Zalewu Wiślanego porośnięte wiecznie zielonym, sosnowo – bukowym lasem, od dziesiątek lat przyciąga tysiące turystów. Co roku Krynicę Morską odwiedza kilkanaście tysięcy spragnionych słońca, morskich kąpieli oraz innych atrakcji wczasowiczów. Specyfika Krynicy polega na tym, że każdy turysta znajdzie tu ulubioną formę wypoczynku. Są tu plaże z pełnym zapleczem turystycznym, tj. wypożyczalnią sprzętu wodnego, przebieralniami i barami nad wodą oraz miejsca dzikie i bezludne. Rosnącym powodzeniem cieszy się plaża w okolicach Piasków, którą upodobali sobie zwolennicy opalania nago. Z najwyższej wydmy tj. Wielbłądziego Garbu (48,5 m n.p.m.) rozciąga się piękny widok: z jednej strony Bałtyku z drugiej Zalewu Wiślanego, którego horyzont zamykają Wzgórza Wysoczyzny Elbląskiej z Katedrą Fromborską. Niezapomniane chwile można przeżyć pośród 150 letnich drzew w Rezerwacie Buków, pomiędzy którymi spotkać można daniele, lisy ,dziki, jenoty oraz niezliczoną ilość ptactwa. Interesująca jest też stara zabudowa miasta, pochodząca z początku XX wieku stanowiąca zespół zabytkowych willi i pensjonatów, oraz latarnia morska – jedna z niewielu na Wybrzeżu, która została udostępniona zwiedzającym. Krynica Morska stara się o statut uzdrowiska dzięki obecności wód mineralnych chlorkowo – siarczanowo – magnezowo – sodowych, bromkowych, jodkowych, borowych, hipotermalnych, idealnie nadających się do celów leczniczych i rekreacyjnych.
W październiku 2019 roku przystąpiono do realizacji przekopu Mierzei Wiślanej pomiędzy Przebrnem a Skowronkami. Inwestycja ta wzbudza dużo kontrowersji. Kanał Żeglugowy Nowy Świat ma mieć 1,3 km długości i 5 metrów głębokości. Umożliwi on dostęp do Elblągu statkom morskim o długości 100 metrów, szerokości 20 metrów i zanurzeniu 4 metrów. Śluza zapewni separację wód zalewu od wód pełnego morza. Nad kanałem mają być przerzucone dwa mosty zwodzone. Budowie kanału ma towarzyszyć powstanie wyspy refulacyjnej o pow. 181 ha, na planie elipsy o długości osi głównych 1932 m i 1192 m. Wyspa ma mieć wysokość 2-3 m n.p.m. Na wyspę trafi grunt wybrany z Zalewu Wiślanego. Kanał ma na celu skrócenie, pogłębienie i uproszczenie morskiego szlaku z Elbląga na Bałtyk. Kanał skróci dotychczasową drogę przez Cieśninę Piławską (przez terytorium Rosji) o ok. 100 km. Inwestycja ma być skończona w 2022 roku.
Krynica Morska położona jest ok. 80 km na wschód od Gdańska i 60 km od Elbląga.
Zdjęcia wykonano w czerwcu 2020 roku.