Murowany zameczek „Sokolec” na Krzyżnej Górze powstał około 1207 roku prawdopodobnie z fundacji Henryka Brodatego. Warownię wzniesiono z kamienia na planie czworokąta o wymiarach około 20 metrów na około 32 metry. Z trzech stron była ona otoczonamurem obwodowym o  zaokrąglonych od północy narożach, a od południa dziedziniec opierał się o masyw skalny szczytu, który stanowił naturalną południową kurtynę obwodu. Wjazd do warowni umieszczono w kurtynie zachodniej i był on flankowany przez dwa niewielkie budynki. Niestety silne zniszczenia zabytku i brak badań terenowych uniemożliwiają dokładne i precyzyjne ustalenie układu przestrzennego i funkcji zamkowych budowli, w związku z tym niewiadomo czy zamek posiadał wieżę. Na zewnątrz obwodu warownego dostrzec można ślady ziemnych wałów.

W 1372 roku księżna Agnieszka oddała zamek w lenno Clericusowi Bolcze. Od 1406 roku zamek był własnością Hansa von Tschirn. W czasie wojen husyckich zamek stał się jedną z ich siedzib. Sokolec cieszył się wówczas sławą gniazda rycerzy-rozbójników. Hans von Tschirn czynnie popierał husytów, ale w 1434 roku podobno zmienił poglądy i zaprosiwszy na Sokolec dwóch dowódców husyckich między innymi księcia Biedżycha. W nocy z 11 na 12 sierpnia 1434 roku wydał ich w ręce wrocławskiego biskupa i świdnickich mieszczan. Husyci w odwecie zniszczyli i spalili warownię, która nieodbudowana popadła w całkowitą ruinę. W 1508 roku król czeski, Władysław Jagiellończyk wydzierżawił w postaci zastawu klucz zamkowy Antonowi Schaffgotschowi z Chojnika, zaznaczając, że zamek jest już ruiną.

Do naszych czasów z zamku zachowały się fragmenty murów przyziemia i zewnętrznych wałów ziemnych i wykute w skale stopnie pod szczytem.

Krzyżna Góra jest położona między Karpnikami a Janowicami Wielkimi. Ruiny zamkowe położone są na północno-zachodnich stokach Krzyżnej Góry, na wysokości ok. 630 m n.p.m. Najlepiej dojść do nich od schroniska „Szwajcarka”.

Zdjęcia wykonano w maju 2024 roku.

  • Tu stał zamek

  • Wykute stopnie

  • Sokole Góry - z lewej Krzyżna Góra