Zamek w Książu Wielkim, zwany Mirowem, zbudował w latach 1585-95 biskup krakowski Piotr Myszkowski przypuszczalnie wg. projektu Santi Gucciego.

         Właściwą rezydencję stanowił zachowany do dziś pałac trzykondygnacyjny, założony symetrycznie z wysuniętymi na osi dwoma ryzalitami. Pomimo licznych przebudów w XVIII i XIX wieku zachował swój pierwotny układ przestrzenny nawiązujący do ówczesnych wzorców włoskich. Od strony wschodniej zostały wzniesione dwa symetryczne pawilony mieszczące kaplicę i bibliotekę. Od strony zachodniej znajduje się ogród. Z pierwotnych umocnień zachowały się dwie kurtyny, północna i południowa obejmujące pawilony, z pozostałościami dawnych strzelnic, oraz fragmenty być może basteji w południowo-zachodnim narożniku. Od 1729 roku zamek należał do rodziny Wielopolskich. Po zniszczeniach w czasie II wojny światowej zamek wyremontowano, a od 1949 roku mieści się w nim szkoła. Obecnie jest to Liceum Ogólnokształcące i Zespół Szkół Rolniczych.

         Książ Wielki jest położony 50 km na północ od Krakowa przy drodze nr 7 do Kielc. Zamek znajduje się na wzgórzu ok. 1 km na wschód od miasta.

        Zdjęcia wykonano w maju 2005 roku.

  • Elewacja wschodnia

  • Zwieńczenie ryzalitu

  • Pawilon mieszczący kaplicę

  • Pawilon mieszczący bibliotekę

  • Elewacja zachodnia