Trasa nasze wycieczki rozpoczyna się na rondzie, z którego asfaltowa droga prowadzi do Kuźnic (pieszo ok.20 min, lub busem, bo droga jest otwarta tylko dla uprzywilejowanych pojazdów). W Kuźnicach jest dolna stacja kolejki na Kasprowy Wierch. Mijamy stację i kierując się niebieskim szlakiem ruszamy łagodnie pod górę szeroką, kamienistą drogą.
Po ok. 20 min dochodzimy do klasztoru Albertynek i pustelni św.brata Alberta, które zostały wzniesione w 1898 roku na terenie ofiarowanym albertynom przez hrabiego Władysława Zamoyskiego, ówczesnego właściciela Zakopanego. Początkowo klasztor zajmowali Albertyni, lecz po wybudowaniu nowego klasztoru w 1902 roku na Śpiącej Górze, dotychczasową siedzibę przekazali siostrom Albertynkom, które mieszkają tu do dziś i opiekują się pustelnią. Pustelnia odznacza się surowością stylu oraz franciszkańską prostotą.
Do nowego klasztoru Albertynów idziemy żółtym szlakiem w prawo i po 15 min łagodnego podejścia jesteśmy na miejscu. W 1985 roku klasztor spłonął i został odbudowany. Obecnie są to budynki wzniesione z kamienia i otoczone płotem. Kaplica klasztorna jest otwarta i można do niej wejść z zewnątrz. Spod klasztoru rozciąga się piękny widok na Kasprowy Wierch.
Wracamy z powrotem do głównego szlaku i po ok. 20 min docieramy do Polany Kalatówki (1200-1250 m n.p.m.). W górnej części polany stoi hotel PTTK wzniesiony w 1938 roku. Latem na polanie prowadzony jest kulturowy wypas owiec, a zimą Kalatówki zmieniają się w ośrodek narciarski. Z przed hotelu rozciąga się widok na Myślenickie Turnie i Kasprowy Wierch. Aby wejść na Ścieżkę nad Reglami, wytyczoną w latach 1900-01 przez Towarzystwo Tatrzańskie, musimy wrócić kawałek w stronę Kuźnic i skręcić w lewo zmieniając szlak na czarny. Ścieżka nad Reglami liczy w sumie ok.16,5 km i kończy się w Dolinie Chochołowskiej, a jej przejście w każdym kierunku zajmuje około 6,5 godziny. My przejdziemy nią do skrzyżowania szlaku do Doliny Białego, co powinno zająć ok. 1 h. Początkowo szlak wije się zakosami wspinając się dość stromo przez las na zbocze Małej Krokwi i po ok. 30 min wychodzimy na Białą Czubkę (1333 m n.p.m.). Miejsce to jest słabo zalesione, dzięki czemu możemy podziwiać stąd ładny widok na Kasprowy Wierch. Ścieżka wchodzi ponownie w las i trawersując w poprzek stromego zbocza przekraczamy kilka żlebów po drewnianych mostkach.
Następnie szlak prowadzi nieco w dół i po 30 min osiągamy skrzyżowanie z żółtym szlakiem zbiegającym do Doliny Białego. Początkowo szlak biegnie przez las, ostro w dół, aż do polanki z wodospadem utworzonym przez Biały Potok płynący doliną, gdzie można odpocząć na ławkach. Następnie droga wije się dnem doliny kilkakrotnie krzyżując się z potokiem, nad którym przechodzimy po drewnianych mostkach. Pod koniec trasy szlak wiedzie pięknym wąwozem. Przejście doliny w jedną stronę zajmuje około 1 godziny. Z uwagi na to że dolina jest położona najbliżej Zakopanego i szlak do wodospadu jest bardzo łagodny, w sezonie przy ładnej pogodzie jest tu zawsze dużo turystów.
Zdjęcia wykonano we wrześniu 2004 i 2005 roku.