Pierwotny, renesansowy dwór w Letnicy wzniesiony w drugiej połowie XVI wieku z inicjatywy Christopha von Koslitz. W 1601 roku, po jego śmierci majątek przejął jego syn Hans. W 1685 roku najmłodszy syn Hansa – Max von Koslitz sprzedał dobra Hansowi von Schenkendorf, który nie mając własnych dzieci zapisał wieś braciom – Hansowi i Sigmundowi von Diebitsch. W roku 1733, po spłaceniu brata, Hans rozpoczął przebudowę dworu w stylu barokowym, którą ukończono w 1735 roku, o czym świadczy zachowany do dziś na fasadzie kartusz herbowy rodziny von Diebitsch, opatrzony napisem „H E F V D 1735” (oznaczający inicjały Hans Ernst Freiherr von Diebitsch).
Powstał wówczas dwukondygnacyjny budynek założony na planie prostokąta, nakryty dachem łamanym z wystawkami. W centralnej części siedmioosiowej fasady akcentował bogato zdobiony pseudoryzalit. W kondygnacji przyziemia ujęty był on boniowanymi pilastrami, zakończonymi na wysokości piętra głowicami oraz wieńczącą go w partii dachu attyką.
We władaniu rodziny von Diebitsch Letnica była do roku 1797, gdy kupił ją Bojanowski z Nowego Kisielina. Od 1805 do 1930 roku dobra letnickie posiadała rodzina von Knobelsdorff, która w latach 80-tych XIX wieku dokonała przebudowy założenia nadając mu obecną, klasycystyczną formę. Zmieniono wówczas wewnętrzny układ pomieszczeń oraz wygląd zewnętrzny obiektu. Zlikwidowano dach mansadrowy, zastępując go naczółkowym. Szczyt pseudoryzalitu zastąpiono tympanonem. Przed głównym wejściem do budynku dostawiono przedsionek, którego górna partia stanowi balkon. Nad drzwiami prowadzącymi na balkon pozostawiono kartusz herbowy z motywami panoplii oraz herbem rodziny von Diebitsch. Wewnątrz budowli w przyziemiu znajdują się pomieszczenia przekryte sklepieniami krzyżowymi i w piwnicach przesklepione kolebkowo. Dwór otoczono ze wszystkich stron parkiem, za którym od północnego-zachodu rozciąga się podwórze gospodarcze z częściowo zachowaną zabudową. Ostatnim, przedwojennym właścicielem majątku była rodzina von Blomberg.
Po zakończeniu II wojny światowej majątek przejął Skarb Państwa, oddając go w użytkowanie PGR. Do lat 60-tych XX stulecia w dworze mieściła się gminna szkoła podstawowa i biura PGR. Przez kolejne dwadzieścia lat obiekt pozostawał niezagospodarowany. Zdewastowany budynek wyremontowano w latach 1982-85 i przeznaczono na mieszkanie społecznego opiekuna zabytków. Obecnie stanowi on własność Gminy Świdnica i od przeszło dwudziestu lat użytkowany jest przez artystę plastyka, jako pracowania i mieszkanie.
Letnica jest położona 12,5 km na południowy-zachód od Zielonej Góry, przy lokalnej drodze do Nowogrodu Bobrzańskiego. Dwór usytuowany jest na północno-wschodnim skraju wsi, po północnej stronie lokalnej drogi z Wilkanowa do Koźli.
Zdjęcia wykonano we wrześniu 2022 roku.