Gotycki kościół katolicki pw. św. Urszuli w Lichnowach został zbudowany prawdopodobnie jeszcze przed rokiem 1321. W XVII wieku wzniesiono nową zakrystię. W latach 1875-76 nastąpił gruntowny remont świątyni. W roku 1894, na skutek wybuchu pożaru zniszczeniu uległ dach, hełm wieży, zabytkowe oryginalne stropy, drewniane wyposażenie kościoła oraz cztery dzwony (w tym dwa z XVI wieku). Po szybkiej odbudowie w latach 1897-98, kościół otrzymał nowe, neogotyckie wyposażenie.

Świątynia jest budowlą wzniesioną na planie prostokąta, orientowaną, jednonawową, z wydzielonym, trójbocznym prezbiterium oraz murowaną wieżą od zachodu i sygnaturką na kalenicy dachu. Do ściany północnej przylega zakrystia, a do południowej kruchta. Ściany dekorowane są biegnącym dookoła białym fryzem. Charakterystycznym elementem jest wysoka i masywna wieża, której murowana część przetrwała w niezmienionej formie do dziś. Czworoboczną wieżę dekorują: blendy, portal wejściowy i fryzy. Górna, murowana część wieży zdobiona jest czterema szczytami o trójkątnym kształcie. Na każdym z nich umieszczono po 3 sterczyny i 2 blendy. Całość przykrywa ośmioboczny hełm zwieńczony kulą, chorągiewką i krzyżem. Ściany kościoła zostały wzmocnione wysokimi przyporami.

Cennym zabytkiem wyposażenia świątyni jest XV-wieczny ołtarz boczny. W środkowej jego części znajduje się rzeźba Marii z Dzieciątkiem, pod nią scena opłakiwania Chrystusa, natomiast po prawej i lewej stronie płaskorzeźby obrazujące św. Urszulę i Katarzynę. W podstawie ołtarza umieszczono obraz przedstawiający zwiastowanie. Podczas renowacji ołtarza w 1998 roku, górna jego część została dodatkowo ozdobiona rzeźbą, która przedstawia św. Annę trzymającą na kolanach Marię i Jezusa. Przypuszczalnie rzeźba ta pochodzi z innego gotyckiego ołtarza bocznego. Południowa ściana nawy mieści obraz olejny z 1635 roku przedstawiający Sąd Ostateczny. Pozostałe wyposażenie świątyni jest neogotyckie. W świątyni znajdują się płyty nagrobne. Najstarsza płyta (Hans Polman) z 1520 roku znajduje się w ścianie kruchty.

Lichnowy są położone na Żuławach Malborskich, ok 11 km na północny-zachód od Malborka i 6,5 km na zachód od Nowego Stawu.

Zdjęcia wykonano w sierpniu 2020 roku.

  • Boczna kruchta

  • Portal wejściowy

  • Wieża

  • Przypory

  • Prezbiterium