Parafię w Lignowach założył zakon krzyżacki w 1300 roku, natomiast gotycki kościół św. Marcina został wzniesiony na przestrzeni pierwszej połowy XIV wieku. Jego fundatorem również byli Krzyżacy, co potwierdza dokument z 1340 roku wydany przez komtura gniewskiego Hermana Kühdorfa, w którym mowa jest o 24 morgach ziemi przeznaczonych na utrzymanie kościoła. W XVIII wieku świątynia została znacznie uszkodzona w trakcie wojen polsko – szwedzkich. Po ich zakończeniu w nawie wykonano nowy strop i zwieńczono wieżę późnorenesansowymi szczytami. Kolejne zniszczenia przyniosła II wojna światowa w trakcie której zawaleniu uległa wieża. Jej odbudowę przeprowadzono w 1954 roku.
Kościół został wzniesiony jako budowla dwunawowa, czteroprzęsłowa z wyodrębnionym, węższym prezbiterium o trzech przęsłach po stronie wschodniej oraz z wyniosłą czworoboczną w planie wieżą po stronie zachodniej. Wszystkie trzy główne elementy bryły kościoła różnią się wysokością w układzie stopniowym: najwyższa wieża, niższa nawa i najniższe prezbiterium. Wszystkie także zostały przykryte dachami dwuspadowymi. Zewnętrzne elewacje kościoła wzmocniono przyporami, szczególnie masywnymi przy wieży. Została ona ozdobiona rzędem ostrołukowych blend i przeprutych na najwyższej kondygnacji przezroczy, również zwieńczonych ostrołukami. Wewnątrz nad prezbiterium rozpostarto późnogotyckie sklepienie kryształowe powstałe w latach 1510-1520. Nawa pierwotnie przykryta była sklepieniem podtrzymywanym przez trzy ośmioboczne granitowe kolumny. We wnętrzu zachowane gotyckie rzeźby sakralne oraz barokowy elementy wyposażenia, m.in. ołtarz główny.
Lignowy Szlacheckie są położone 55 km na południe od Gdańska, przy drodze nr 91 do Gniewa. Kościół znajduje się w centrum wsi, po wschodniej stronie drogi.
Zdjęcia wykonano w lipcu 2020 roku.