Pierwotny, barokowy pałac w Lipnej wzniesiono prawdopodobnie, na początku XVIII wieku, z inicjatywy żagańskiego księcia Piotra Birona. Na przełomie XVIII i XIX wieku rezydencja została przebudowana w stylu klasycystycznym, być może dla rodziny Schaller. Kolejne przeobrażenie pałacu miało miejsce w latach 90-tych XIX wieku, dla rodziny Schielbach, kiedy to wzniesiono również nowe zabudowania gospodarcze.
Powstała wówczas dwuskrzydłowa, dwukondygnacyjna, podpiwniczona budowla o cechach stylowych baroku i klasycyzmu, założona jest na planie litery „L”, nakryta dachami trzyspadowymi. Wszystkie elewacje są otynkowane, ozdobione wysokim boniowanym cokołem oraz gzymsami oraz pilastrami żłobkowanymi i gładkimi z toskańskimi kapitelami. Najbardziej dekoracyjnie została opracowana elewacja ogrodowa, (południowa). Zakomponowana jest symetrycznie, jako dziewięcioosiowa, z częścią środkową zaakcentowaną trzyosiowym ryzalitem. W przyziemiu ryzalitu umieszczony został portyk wsparty na czterech toskańskich kolumnach, poprzedzony jednobiegowymi schodami. Ryzalit zwieńczony jest dwuosiowym szczytem ze spływami wolutowymi, zwieńczonym trzema palmetami. Na południe od rezydencji rozciąga się park krajobrazowy, a po stronie północnej zabudowania gospodarcze skupione po trzech stronach prostokątnego dziedzińca.
Ostatnimi, przedwojennymi właścicielami dóbr byli Felinger Ruh oraz Stelzmann. Po 1945 roku majątek był użytkowany przez PGR. Pałac zaadoptowano na mieszkania i biura, wprowadzając we wnętrzu dodatkowe ścianki działowe. Od 1959 roku mieścił się tu Dom Pomocy Społeczny, a w latach 60-tych XX wieku szkoła podstawowa. Następnie urządzono tu siedzibę PGR, adaptując pomieszczenia parteru na biura, piętro zaś na mieszkania. Od 1996 roku pałac jest własnością prywatną. Obecnie obiekt jest nieużytkowany.
Lipna jest położona 6,5 km na południe od Przewozu, przy drodze nr 350 do Gozdnicy. Pałac usytuowany jest w południowo-zachodniej części wsi
Zdjęcia wykonano w maju 2023 roku.