Klasycystyczny dwór w Lubieniu Kujawskim wzniesiony został na przełomie XVIII i XIX wieku. Niestety nie zachowała się informacja kto był fundatorem rezydencji. W 1789 roku właścicielami majątku byli Norbert i Tomasz Brzescy. Po Tomaszu Brzeskim odziedziczyła go Maria Dobkowa, która w 1804 roku sprzedała dobra swemu siostrzeńcowi Walentemu Waliszewskiemu. W 2 połowie XIX wieku dwór rozbudowano o skrzydło południowe. Posiadłość pozostała w rękach rodziny Waliszewskich do 1911 roku, kiedy to z powodu licznych niespłaconych wierzytelności wystawiono je na licytację. Dwór wraz z całym majątkiem kupił Seweryn Jung, syn niemieckiego przemysłowca, które następnie sprzedał Zofii z Kalinowskich i Edwardowi Wernerom. W rękach tej rodziny dobra znajdowały się do 1939 roku. W 1924 roku Edward Werner dokonał rozbudowy dworu o skrzydło północne i kaplicę według projektu Czesława Domaniewskiego z Warszawy.

          Obecnie jest to parterowy budynek o konstrukcji szkieletowej wypełnianej gliną, otynkowany, wzniesiony pierwotnie na planie wydłużonego prostokąta z portykiem na osi, wspartym na czterech kolumnach. Do korpusu dobudowano najpierw od południa murowane skrzydło poprzeczne, z mieszkalnym poddaszem i narożnikiem od frontu wyciętym, tworzącym podcień wsparty na jednej kolumnie. Półszczyt ogzymsowany, z parą okien i parą pionowych oculusów. Północne, piętrowe skrzydło z ryzalitem dobudowano w miejsce wyburzonej części starego dworu. Nad korpusem głównym znajduje się dach dwuspadowy z powieką, nad skrzydłem południowym naczółkowy, a nad skrzydłem północnym, czterospadowy i łamany. Całość otacza park krajobrazowy o powierzchni około 2 ha z XIX wieku w który zachowały się liczne okazy starodrzewu oraz szczątkowa aleja grabowa. 

          W czasie wojny majątek zajęli Niemcy. Po II wojnie światowej dobra przejął PGR w Chodeczu, a w ocalałym dworze, po remoncie, utworzono Dom Dziecka prowadzony przez siostry ze zgromadzenia S.S. Rodziny Maryi. W kwietniu 1951 roku placówka została upaństwowiona, rozebrano kaplicę, a miejsce sióstr zajął personel świecki. W 1990 roku przeprowadzono kapitalny remont założenia. W 1999 roku  Dom Dziecka przejął Powiat Włocławski i prowadzi ją Starostwo Powiatowe we Włocławku. W 2010 roku przeprowadzono kolejny remont kapitalny.

          Lubień Kujawski jest położony 14 km na południe od Kowala, przy drodze nr 91 do Krośniewic. Dwór znajduje się w centrum miasteczka, tuż przy głównej drodze, po jej zachodniej stronie.

          Zdjęcia wykonano w sierpniu 2014 roku.

  • Elewacja frontowa

  • Elewacja boczna i frontowa

  • Elewacja tylna i boczna

  • Elewacja frontowa