Na skalistym cyplu Bock, pierwszą fortyfikacją na terenie dzisiejszego miasta Luksemburg, był rzymski fort Lucilinburhuc. W średniowieczu wzniesiono tu zamek (Chateau du Bock). Po 1443 roku w czasach panowania władców Burgundii i hiszpańskich Habsburgów zamek został rozbudowany. Za tych ostatnich zaczęto drążyć w skałach pierwsze kazamaty. 100 lat później w okresie dominacji austriackiej zostały one znacznie powiększone. Łączna długość tuneli wynosiła aż 24 km z czego po dziś dzień istnieje 17 km. Główny tunel ma 110 m długości i do 7 m szerokości a po jego obu stronach było 25 miejsc na armaty, które mogły prowadzić ogień na północ i na południe. Kazamaty mogły być używane jako koszary dla kilku tysięcy żołnierzy i ich koni, działały tu warsztaty, piekarnie, kuchnie, rzeźnie zwłaszcza, że były zaopatrzone we własną studnię o głębokości 47 m. W czasie pierwszej i drugiej wojny światowej kazamaty dały schronienie aż 35 tys. mieszkańców.

W 1684 roku Luksemburg został zdobyty przez Francuzów, którzy na podstawie projektów Sebastiana Vaubana przekształcili miasto w nowoczesną twierdzę o złożonym systemie obronnym. W 1697 roku twierdzę przejęli Hiszpanie, a następnie Austriacy, którzy także ją rozbudowali w XVIII wieku, wznosząc między innymi zamkowy most prowadzący na skalisty cypel Bock. Twierdza składała się z trzech obwodów obronnych, w skład których wchodziło około 40 dzieł obronnych. Pod twierdzą wykuto i wykopano 23 km kazamatów. Pierścień wewnętrzny składał się z 15 fortów, a zewnętrzny z 9 fortów. Po abdykacji Napoleona w 1814 roku, twierdza znalazła się pod wojskową kontrolą Prus. Warownia została zburzona na skutek postanowień traktatu londyńskiego z 1867 roku, rozwiązującego spór o Luksemburg pomiędzy Francją i Prusami.

Do dziś po zamku zachowały się Bock Casemates, które są jedną z największych atrakcji turystycznych w Luksemburgu. Zespół kazamat Bock i Petruss jest największą tego typu budowlą na świecie. W krypcie archeologicznej eksponowane są fundamenty wieży zwanej „Dziurawy Ząb” pochodzące z 963 roku. Po 1991 roku częściowo zrekonstruowano Fort Thungen, w którym mieści się obecnie muzeum twierdzy. W głównej partii zachował się także Fort Ober-Grünewald (obok Fortu Thungen) oraz zaprojektowany przez Vaubana Fort Lambert (wchodzi w skład parkingu Monterey). Zachowała się także Wieża Malakoff oraz Brama Eicher i Wieże Vaubana. Ruiny zamku Bock są wspaniałym miejscem widokowym.

Cypel Bock z kazamatami jest położony w północno-wschodnim narożniku starej historycznej dzielnicy Luksemburga.

Zdjęcia wykonano w sierpniu 2019 roku.

  • Kazamaty zamku Bock

  • Droga prowdząca na cypel

  • Dzielnica Grund poniżej zamku

  • Brama Trewirska

  • Baszty miejskie