Kamień węgielny pod budowę kościoła św. Biskupa Publiusza we Florianie został wmurowany 2 sierpnia 1733 roku, przez biskupa Paula Alpheraana de Bussana, w obecności wielkiego mistrza Antonio Manoela de Vilhena Siedem lat później została ukończona zakrystia, która początkowo pełniła funkcję kaplicy. Budowę świątyni ukończono 17 stycznia 1768 roku, kiedy to przywieziono do kościoła relikwię św. Publiusza. Projekt kościoła przypisuje się Francesco Marandonowi. W 1771 roku przebudowano fasadę kościoła, a w 1780 roku na dachu posadowiono kopułę. 20 marca 1792 roku kościół został konsekrowany przez biskupa Vincenzo Labiniego. Nawy i oratorium zostały ukończone w latach 1856-61. Wnętrze kościoła zostało upiększone pod koniec XIX i na początku XX wieku. Część fasady kościoła i kopuła zostały zniszczone w wyniku bombardowania lotniczego podczas II wojny światowej, kiedy to bomby spadły na świątynię w dniach 3-4 marca i 28 kwietnia 1942 roku. Zginęło wówczas szesnaście osób. Odbudowę kościoła przeprowadził architekt Gustav Vincenti, a zakończyła się pod koniec lat pięćdziesiątych. Wnętrze zostało w pełni ukończone na początku lat 90-tych XX wieku.
Fasada kościoła św. Biskupa Publiusza składa się z neoklasycystycznego, czterokolumnowego portyku zwieńczonego trójkątnym tympanonem z rzeźbą Chrystusa Króla stojącym na jego szczycie. Fasadę flankują dwie wieże-dzwonnice. Kościół wzniesiono na planie krzyża łacińskiego z kopułą. Wnętrze świątyni posiada bogaty wystrój. Ołtarz przedstawiający męczeństwo Publiusza, dzieło Antoina de Favraya, pochodzi z 1773 roku. Sufit jest ozdobiony obrazami przedstawiającymi wrak statku św. Pawła i jego pobyt na Malcie. We wnętrzu znajdują się obrazy takich autorów jak: Giuseppe Cali, Emwin Cremona i wielu innych artystów. Posąg Św. Publiusza autorstwa rzeźbiarza Vincenso Dimecha został ukończony w 1811 roku.
Kościół św. Publiusza znajduje się w centrum miasta przy placu imienia tego samego świętego. Floriana graniczy z Vallettą i jest jakby jej przedmieściem.
Zdjęcia wykonano we wrześniu 2017 roku.