Historia Rabatu sięga początku naszej ery, kiedy to połowa dzisiejszego centrum była częścią rzymskiego miasta Melita. Gdy Arabowie po 780 roku otoczyli Mdinę murami obronnymi i fosą, Rabat był przedmieściem dawnej stolicy Malty. Od arabskiego słowa „przedmieście” pochodzi nazwa Rabatu. W 60 roku n.e. u wybrzeży Malty rozbił się statek, na którym św. Paweł przewożony był z Jerozolimy do Rzymu, na proces. Tradycja mówi, że miejscem, w którym święty przebywał podczas pobytu na wyspie, była znajdująca się w Rabacie grota. Św. Paweł prowadził tu działalność misyjną oraz uzdrowił ojca rzymskiego namiestnika Malty, Publiusza i wielu innych chorych. Publiusz został później pierwszym biskupem Malty.
W centrum Rabatu znajduje się kościół św. Pawła, został on wybudowany właśnie nad wspomnianą wcześniej grotą. Zejście do której znajdziemy zaraz po wejściu do świątyni. W grocie znajduje się posąg świętego, oraz pierwsza na wyspie kaplica. Do groty prowadzi wejście z kościoła lub od stojącego po drugiej stronie ulicy budynku, w którym mieści się muzeum (Wignacourt Parish Museum). Można w nim znaleźć eksponaty pochodzące zarówno z okresu rzymskiego, panowania na wyspie Joannitów jak i czasów dzisiejszych. Znajduje się tu też zejście do kolejnych podziemi (katakumby i schrony z II wojny światowej), część z nich, pogrążona w ciemności, niestety nie jest udostępniona dla zwiedzających.
W Rabacie znajdują się też dwa podziemne cmentarze, w których chowano zmarłych zarówno w pierwszych wiekach chrześcijaństwa jak i w czasach późniejszych. Kilkadziesiąt metrów od groty znajduje się wejście do Katakumb św. Pawła, a około 100 metrów dalej drugie do Katakumb św. Agaty.
Wartą zwiedzenia jest też Willa Rzymska mieszcząca muzeum antyczne (Museum of Roman Antiquiities), w którym można zobaczyć m.in. mozaikę posadzkową z około 40-50 roku n.e.
Z innych zabytków należy wymienić kościół Ta’Ghiezu, kościół i klasztor augustianów i kościół św. Agaty.
Rabat jest położony w centralnej części wyspy Malta, na przedmieściach Mdiny.
Zdjęcia wykonano we wrześniu 2017 roku.