Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Valletcie został zbudowany w roku 1576 przez włoskich rycerzy Zakonu św. Jana, aby służył jako kościół „języka włoskiego”. Świątynię wzniesiono według projektu Girolama Cassara. W roku 1683 świątynia została powiększona przez dobudowę ośmiokątnej nawy. Stara świątynia została przekształcona w prezbiterium nowego założenia. W roku 1710 dodany został imponujący portyk z dwubiegowymi schodami, projektu Romano Carapecchi.

W kościele znajdują się trzy ołtarze. Jego podłoga jest wykonana z marmuru. Obraz w ołtarzu głównym, namalowany przez Mattia Pretiego w roku 1659 w Neapolu, przedstawia męczeństwo św. Katarzyny. Preti podarował obraz do kościoła po swoim przybyciu na Maltę, aby zademonstrować braciom Zakonu swój talent. Kopuła świątyni również została udekorowana przez Pretiego. Namalował na niej dekoracyjne sztukaterie i ozdobne wzory w kolorze szarym i złotym. Budynek przeszedł gruntowną renowację w latach 2001-11. Obecnie kościół służy włoskiej społeczności Malty jako kościół parafialny. 

Kościół znajduje się przy Victory Square, za ruinami opery. Budynek przylega do Zajazdu włoskiego. Naprzeciwko wznosi się kościół Matki Bożej Zwycięskiej.

Zdjęcia wykonano we wrześniu 2017 roku.

  • Fasada

  • Fasada

  • Nawa

  • Kopuła

  • Widok od strony opery