Późnoklasycystyczny dwór w Manieczkach zbudowano w 1894 roku dla rodziny Grodzickich. Od roku 1781 majątek należał do generała Józefa Wybickiego, oficera legionów i twórcy hymnu narodowego. Dwór w którym mieszkali Wybiccy spłonął parę lat po śmierci generała, a jego syn Józef Ksawery sprzedał majątek Dezyderemu Chłapowskiemu z Turwi. Na miejscu dworu stoi obecnie głaz narzutowy z pamiątkową tablicą z napisem: „Tu stał dworek, w którym mieszkał w 1781 roku Józef Wybicki – konfederat barski, senator-wojewoda”. Pod koniec XIX wieku wieś należała do Grodzickich, dla których w 1894 roku wybudowano tu obecny dwór.
Powstała wówczas parterowa budowla kryta mansardowym dachem z facjatami i tarasem nad głównym wejściem. Wokół rozciąga się park krajobrazowy z trzema stawami.
Po Grodzickich majątek należał do Antoniego von Graeve, następnie do Cezarego Broel-Platera, później od 1912 roku do Zdzisława Brzeskiego, a w okresie międzywojennym do rodziny Prus-Głowackich. Po II wojnie światowej majątek przejął Skarb Państwa Polskiego. W lipcu 1960 roku utworzono tu Kombinat Państwowych Gospodarstw Rolnych Manieczki. Obecnie we dworze mieści się Muzeum im.generała Józefa Wybickiego.
Manieczki są położone 6 km na północny-zachód od Śremu, przy drodze nr 310 do Czempinia. Dwór znajduje się po lewej stronie szosy.
Zdjęcia wykonano w czerwcu 2007 roku.