Obecna cerkiew greckokatolicka pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Michniowcu powstała w roku 1868 na miejscu starszego założenia. Jest to obiekt drewniany, osadzony na kamiennej podmurówce. Cerkiew jest orientowana, trójdzielna o wyraźnie uwydatnionych poszczególnych częściach, co jest nawiązaniem do budownictwa bojkowskiego. Nawa została zbudowana na planie ośmioboku (rzadkie rozwiązanie w karpackiej cerkwi), prezbiterium zamknięte trójbocznie z zakrystią od północy, natomiast babiniec jest czworoboczny, z przedsionkiem. Nad nawą wznosi się kopuła zrębowa wsparta na słupach, sferyczna, ośmiopołaciowa. W pozostałych częściach cerkwi stropy są płaskie. Wszystkie kopuły zwieńczono ślepymi latarniami. Nad przedsionkiem (kruchtą) i zakrystią znajdują się dachy dwuspadowe, kryte blachą. Wewnątrz znajduje się ikonostas o nietypowym, półkolistym kształcie, dostosowanym do łuku tęczy. Wrota diakońskie wykonano z pełnych desek. Znajduje się na nich ikona św. Olgi i Włodzimierza. Carskie wrota obecnie wiszą na ścianach prezbiterium. Nad ołtarzem wznosi się baldachim (cyborium). Wyjęte z ikonostasu ikony namiestne zawieszone są obecnie w nawie, są to: św. Mikołaj, Matka Boska z Dzieciątkiem oraz scena zabicia Abla. Dobudowany przed wojną chór obiega sporą część cerkwi. Na jego balustradzie oraz na ścianach i kopule znajdują się polichromie figuralne z 1983 roku. Z tego samego okresu pochodzi Droga Krzyżowa.
Cerkiew remontowano w roku 1924 – wówczas dobudowano zakrystię i przedsionek (kruchtę). Obok cerkwi stoi nietypowa dzwonnica drewniana z 1904 roku, zbudowana przez Jakuba Hriba. Trzykondygnacyjna dzwonnica została wzniesiona na planie kwadratu. Dolna kondygnacja jest zrębowa, górna słupowa, kryta gontem. Ponad dolną kondygnacją znajduje się opasanie na rysiach a powyżej drugiej kondygnacji daszek okapowy. Od 1971 roku cerkiew pełni funkcje kościoła rzymskokatolickiego pw. Jana Chrzciciela Nieopodal znajduje się cmentarz, na którym zachowało się kilka przedwojennych nagrobków.
Michniowiec jest położony około 5 km na wschód od Czarnej Górnej. Cerkiew znajduje się na niewielkim wzgórzu w centrum wsi.
Zdjęcia wykonano w sierpniu 2014 roku.