Pałac w Mierzęcinie został zbudowany w 1861 roku przez ówczesnych właścicieli, ród von Waldow. Majątek znajdował się w posiadaniu tego rodu od połowy XVIII stulecia.
W skład założenia wchodzą: pałac, zaplecze gospodarcze z zabudową folwarczną i park krajobrazowy. Rezydencja została zbudowana z cegły na fundamentach z kamieni granitowych, na brzegu rzeki Mierzęcinki. Budowla składa się z dwukondygnacyjnego, prostokątnego korpusu, ośmiokątnej wieży i z niewielkiego skrzydła łączącego wieżę z korpusem. Od frontu znajduje się dwupiętrowy ryzalit zwieńczony w narożach neogotyckimi wieżyczkami. Ryzalit poprzedzony jest tarasem, wspartym na arkadach, pod którym znajduje się wejście główne. Przed wejściem do rezydencji znajduje się podjazd honorowy, na środku którego umieszczono fontannę. W elewacji parkowej znajduje się niewielki taras na poziomie parteru ze schodami do parku. Bryła i wystrój elewacji pałacu zachowały formy oryginalne, niezmienione od czasów budowy. Architektura budowli wraz z otoczeniem stanowi klasyczny przykład romantycznej rezydencji wzniesionej w stylu neogotyku angielskiego, wzorowanego na budowli pałacowej projektu Schinkla w Babelsbergu. Na południe od rezydencji znajduje się dziedziniec gospodarczy utworzony przez murowane budynki folwarczne z 2 połowy XIX wieku i początku XX wieku. Całość otoczona jest zadbanym parkiem krajobrazowym. W części wschodniej parku znajduje się cmentarz rodowy byłych właścicieli majątku – rodziny von Waldow.
Po II wojnie światowej w nieuszkodzonym pałacu do 1952 roku mieścił się dom dziecka upośledzonego, prowadzony przez siostry zakonne, następnie przejęty przez Państwowy Dom Dziecka. W latach 1959-92 w pałacu mieści się siedziba miejscowego PGR-u. W 1998 roku obiekt kupuje polska firma NOVOL i po kapitalnym remoncie w latach 1999-2001 otwiera w nim ośrodek wypoczynkowy dla pracowników firmy. Obecnie w pałacu mieści się luksusowy hotel.
Mierzęcin jest położony 6 km na południowy wschód od Dobiegniewa, przy drodze nr 161 do Drezdenka. Zespół pałacowo – parkowo – folwarczny zlokalizowany jest po północno – wschodniej stronie wsi.
Zdjęcia wykonano w maju 2009 roku.