Mirsk, pierwotnie Eulendorf (Sowia Wieś) powstał w miejscu, gdzie stary trakt handlowy z Jeleniej Góry do Żytawy przekraczał Kwisę. W 1319 roku osada przyłączona została do księstwa jaworskiego. Prawa miejskie nadał Mirskowi książę Henryk Jaworski przed 1337 rokiem. (według innych źródeł w 1329 roku). Miasto lokowane na prawie lwóweckim otrzymało herb przedstawiający sokoła z upolowanym ptakiem w dziobie. Po śmierci księcia Henryka miasto związane było z zamkiem Gryf i stanowiło prywatną posiadłość Schaffgotschów. Mirsk nie posiadał umocnień, jedynie przy mostach ustawiono bramy. W 1431 roku miał miejsce najazd husytów, jednak odparto go dzięki pomocy załóg z Czochy, Gryfa i Świecia. 17 lat później wędrowni rabusie puścili je jednak z dymem. Nauki Lutra padły tu na podatny grunt i prawie cała okoliczna ludność przeszła jeszcze w latach 20-tych XVI wieku na protestantyzm.

Po pożarze miasta w 1558 roku odbudowano kościół i ratusz. Straszliwe żniwo ponad 3000 ofiar pochłonęła w mieście i okolicy zaraza z lat 1565-66. Mimo tych nieszczęść Mirsk pod koniec XVI wieku należał do największych ośrodków produkcji płótna lnianego na Śląsku. Podczas wojny trzydziestoletniej wojska obu walczących ze sobą stron plądrowały miasto aż 31 razy. W 1654 roku odebrano kościół protestantom, którzy dopiero 100 lat później wznieśli własny dom modlitwy. W 1767 roku po raz ostatni płonie prawie całe miasto. Dzięki pomocy sąsiednich miast, Schaffgotschów oraz króla Fryderyka II szybko je odbudowano. Wytwarzane tu w XVIII wieku pończochy wysyłane były aż do Ameryki. Rozwinęło się też szlifierstwo drogich kamieni i szkła. Od kiedy w 1865 roku uruchomiono linie kolejową Jelenia Góra – Lubań, powstały konne połączenia Mirska z najbliższymi stacjami w Rębiszowie i Gryfowie Śl. W 1933 roku, aby przyciągnąć większe rzesze turystów zmieniono nazwę miasta z Friedeberg am Queis (Mirsk nad Kwisą) na Friedeberg im Isergebirge (Mirsk w Górach Izerskich). W 1938 roku Mirsk powiększył się przez przyłączenie części Skarbkowa, gdzie w czasie wojny istniał obóz pracy, od 1944 roku filia obozu koncentracyjnego Gross Rosen dla kobiet narodowości żydowskiej.  Miasto zajęte zostało przez Armię Czerwoną 8/9 maja 1945 roku. Tuż po wojnie nosił nazwę Spokojna Góra będącą tłumaczeniem dotychczasowej nazwy niemieckiej. Następnie miastu została nadana obecna nazwa – od słowa „mir” oznaczającego pokój. Miasto zachowało zabytkowy układ urbanistyczny. 

Mirsk jest położony 10 km na południe od Gryfowa Śląskiego,przy drodze do Świeradowa-Zdroju.

Zdjęcia wykonano w maju 2024 roku. 

Najważniejsze zabytki miasta to: 

Rynek i renesansowy ratusz z ok. 1559 roku, z barokowym hełmem wieńczącym wieżę, przebudowany po pożarze na barokowy w latach 1794-96. W murach wieży widnieją herby Schaffgotschów i Zeidlitzów a także tablica erekcyjna z 1559 roku. Na ścianach ratusza i drewnianych drzwiach można zobaczyć kilka wersji interesującego herbu Mirska. Północna część ratusza jest znacznie młodsza i pochodzi z XIX wieku, dawniej była to siedziba sądu grodzkiego. Wcześniej, od XVII wieku na miejscu nowego ratusza stały ławy szewskie, piekarnicze i rzeźnicze, a od połowy XVIII wieku szachulcowy, protestancki dom modlitwy.

 

  • Ratusz

  • Herby Schaffgotschów i Zeidlitzów a także tablica erekcyjna z 1559 roku.

  • Kamienice przy Rynku

  • Fontanna przy Rynku

Późnogotycko-wczesnorenesansowy kościół Zwiastowania NMP  wzniesiony został w latach 1526-67, na miejscu starszego, wzmiankowanego w 1346 roku. Świątynia posiada barokową wieżę dobudowaną w XVIII wieku. Halowe wnętrze przykrywają sklepienia krzyżowo-żebrowe. Zachował się późnogotycko-renesansowy detal kamienny – nagrobki i epitafia (np. cenne herby Schaffgotschów i Zeidlitzów na ścianach po dwóch stronach ołtarza głównego) oraz gotycko-renesansowy portal z 1562 roku, drewniana rzeźba gotycka z I poł. XV wieku – Madonna z Dzieciątkiem, drewniana renesansowa skrzynia na jałmużnę z 1580 roku, XVIII wieczna chrzcielnica w stylu klasycystycznym.  epitafia. Ponadto organy zbudowane przez Krzysztofa Ferdynanda Neumanna w 1801 roku., obudowane w 1806 roku szafą organową przez zdobnika z Lubawki. Kościół był ponownie przebudowany w XIX i XX wieku i odnowiony w 1970 roku. Przy świątyni stoją dwie figury z piaskowca – św. Floriana i św. Jana Nepomucena z 1 połowy XVIII wieku.

Świątynia jest położona przy ul. Kościelnej.

  • Kościół Zwiastowania NMP

  • Figura św. Jana Nepomucena

  • Figura św. Floriana

  • Figura św. Floriana

  • Przykościelny cmentarz

  • Barokowa kaplica grobowa

Kaplica cmentarna pw. św. Barbary, z początku XVIII wieku. Kaplica wyposażona jest w organy z 1898 roku zbudowane przez wrocławskiego organmistrza Stillera na zamówienie hrabiny Marii von Schaffgotsch. Obecnie są całkowicie zdewastowane i nie są wykorzystywane w liturgii.

Kaplica jest położona przy ul. Mickiewicza,

  • Fasada kaplicy

Ruina kościoła ewangelickiego z 1757 roku z wieżą z 1880 roku. Nawa główna pozbawiona jest dachu, a wieża hełmu.

Ruiny są położone przy ul. Betleja.

  • Ruiny świątyni