Pierwszy pałac w Morawie zbudowano w 1793 roku dla strzegomskich benedyktynek z przeznaczeniem na cele wypoczynkowe. Siostry zarządzały majątkiem do sekularyzacji dóbr zakonnych w Prusach w 1810 roku. W 1864 roku dobra nabył Eduard Theodor von Kramsta ze Świebodzic, który wyburzył rezydencję benedyktynek i postawił nowy pałac.
Trójkondygnacyjny obiekt wzniesiony na planie prostokąta, nakryty dachem dwuspadowym został zaprojektowany w dwóch stylach – neorenesansowym i neoklasycystycznym. Od strony wschodniej, murowanego z cegły i otynkowanego założenia znajduje się czworoboczna wieża, górująca nad resztą zabytku. Najbardziej cenną elewacją jest strona południowa, dwunastoosiowa z trójosiowym ryzalitem, zwieńczonym balkonem wspartym na czterech kolumnach w stylu korynckim. Dookoła rozciąga się park z jeziorkiem o powierzchni prawie 1 ha, a na wschód od pałacu założono 22-hektarowy park angielski. Na północ od rezydencji znajdują się zabudowania gospodarcze.
Eduard Theodor von Kramsta zmarł niedługo po wprowadzeniu się do nowej siedziby. Majątek przejęła wówczas córka Eduarda – Maria von Kramsta, znana w swoich czasach z działalności filantropijnej i kolekcjonowania dzieł sztuki malarskiej. Po bezpotomnej śmierci Marii w 1923 roku część majątku wraz z pałacem odziedziczył jej dalszy krewny Hans-Christoph von Wietersheim, na znak wdzięczności dołączając jej nazwisko do swojego. Rodzina von Wietersheim-Kramsta z siedmiorgiem dzieci mieszkała tu do stycznia 1945 roku. Po wojnie, w okresie PRL grunty przejęło państwowe gospodarstwo rolne. W pałacu mieściły się biura gospodarstwa, przez dłuższy czas szkoła podstawowa, a latem półkolonie dla dzieci robotników, pracujących przy żniwach. Był on również m.in. ośrodkiem szkoleniowym Obrony Cywilnej. Po przełomie politycznym roku 1989, w okresie kryzysu gospodarczego w Polsce, pałac stał się dla dotychczasowych użytkowników bezużyteczny i opustoszał. W 1991 roku potomkowie byłych właścicieli, nawiązując do dobroczynnej tradycji Marii von Kramsta i pragnąc wnieść wkład w dzieło pojednania polsko-niemieckiego, wystąpili z inicjatywą ufundowania w Morawie charytatywnego przedszkola. Zawiązali w tym celu Stowarzyszenie Przedszkolne św. Jadwigi z siedzibą w Baden-Baden i w krótkim czasie pozyskali liczne grono prywatnych darczyńców. Po przeprowadzeniu niezbędnych prac remontowych przedszkole zostało otwarte w maju 1993 roku i funkcjonuje do dziś. W mieszkalnej części pałacu utworzono we wrześniu 1994 roku ośrodek edukacyjny i dom spotkań polsko-niemieckich. Pałac w Morawie ma 45 miejsc noclegowych w 20 pokojach.
Morawa jest położona 3,5 km na wschód od Strzegomia, przy lokalnej drodze do Skarżyc. Pałac znajduje się w centrum miejscowości.
Zdjęcia wykonano w lutym 2012 roku.