Neogotycki pałac w Nakle Śląskim został wzniesiony w 1856 roku przez Hugona von Donnersmarcka. Współczesny kształt budowla zawdzięcza jego synowi Łazarzowi IV.
Jest to piętrowa budowla ze szczytami schodkowymi, z wysoką, czworokątną wieżą, ze sterczynami i blankami oraz hełmem namiotowym. Pod wieżą znajduje się kaplica pałacowa, nad wejściem od strony północno – zachodniej kartusz herbowy oraz narożny ryzalit z hełmem ostrosłupowym. Pałac posiada czterospadowy dach z facjatami i licznymi szczytami. Blisko pałacu znajduje się park krajobrazowy z XIX wieku.
Po przejęciu tej części Śląska przez II Rzeczpospolitą w 1921 roku Hencklowie pozostali w Nakle Śląskim, stając się lojalnymi obywatelami państwa polskiego. Z tego względu w rodzinie zwano ich „linią polską”. Ostatnim przedwojennym właścicielem pałacu był Łazarz V (zm.1991). W 1945 roku gdy do Nakła Śląskiego zbliżał się front, Hencklowie spakowali dobytek i opuścili swoje dobra, emigrując do Szwajcarii. Nigdy jednak nie przyjęli niemieckiego obywatelstwa i posługiwali się przedwojennymi polskimi paszportami. Po II wojnie światowej pałac przeznaczono na szkołę rolniczą, która mieściła się tam przez sześćdziesiąt lat. W tym okresie rezydencja Donnersmarcków uległa daleko idącym zmianom. Niektóre sale przedzielono ścianami i przerobiono na klasy, a w dawnej kaplicy, gdy w pałacu działał jeszcze internat (do 1970 roku), mieściły się umywalnie i toalety. W 1999 roku pałac stał się własnością Powiatu w Tarnowskich Górach, który do 2005 roku dzielił jego pomieszczenia ze szkołą rolniczą. W latach 2006-10 działała tu galeria sztuki intuicyjnej „Barwy Śląska”, prezentująca zbiory z kolekcji Gerarda Stanisława Trefonia. Po podjęciu decyzji o utworzeniu w tym miejscu Centrum Kultury Śląskiej obiekt poddano kompleksowemu remontowi, który przywrócił pierwotny wygląd rezydencji. Centrum Kultury Śląskiej rozpoczęło swoją działalność 1 stycznia 2013 roku.
Nakło Śląskie jest położone 5 km na wschód od centrum Tarnowskich Gór, przy drodze nr 78 do Świerklańca. Pałac znajduje się w zachodniej części miasta, po prawej stronie szosy przelotowej.
Zdjęcia wykonano w marcu 2006 roku.