Pierwsze wzmianki na temat Görlitz pochodzą z przełomu X i XI wieku, kiedy to gród Serbołużyczan został włączony do Polski przez Bolesława I Chrobrego. W 1032 roku gród przechodzi w ręce Marchii Miśnieńskiej, a w 1076 roku osada wraz ze wschodnią częścią Milska zostaje przyłączona do Czech. W 1131 roku z polecenia czeskiego księcia Sobiesława zbudowano gród, który ok. 1215 roku uzyskał prawa miejskie. W 1319 roku miasto pod panowaniem śląskiego Piasta Henryka I Jaworskiego, miasto zostaje włączone do księstwa jaworskiego, ale już 10 lat później zostaje ponownie włączone do Królestwa Czech. w latach 1346-1815 miasto jest członkiem górnołużyckiego Związku Sześciu Miast. W 1377 roku powstało oddzielne księstwo Görlitz (Herzogtum Görlitz) utworzone przez króla czeskiego i Świętego Cesarza Rzymskiego Karola IV. W roku 1466 znajduje się pod panowaniem króla węgierskiego Macieja Korwina, lecz w 1490 roku powraca w granice Czech. W 1635 roku miasto wraz z Łużycami Górnymi przechodzi pod władzę Elektoratu Saksonii. W latach 1697-1763 znajduje się pod panowaniem królów Polski Augusta II Mocnego i Augusta III Sasa – przez miasto biegnie jedna z tras łączących Drezno i Warszawę. W 1815 roku po kongresie wiedeńskim Görlitz włączony został do Prus i stał się częścią prowincji Śląsk. W 1919 roku z wyniku podziału prowincji Śląsk na dwie mniejsze prowincje, stał się częścią prowincji Dolny Śląsk. Na początku maja 1945, Niemcy zniszczyli most staromiejski Zgorzelec-Görlitz, odbudowany dopiero w 2004 roku. Miasto zostało zajęte w maju 1945 roku przez wojska sowieckie.
Na mocy postanowień konferencji poczdamskiej Nysa Łużycka stała się rzeką graniczną, a prawobrzeżna część miasta włączona w obszar Polski i nadano jej nazwę Zgorzelice (obecnie Zgorzelec). Görlitz jest jednym z niewielu niemieckich miast tej wielkości niezniszczonych podczas II wojny światowej, a co za tym idzie posiadających niezaburzony układ przestrzenny i zabytki ze wszystkich epok historycznych. W średniowieczu miasto było ważnym centrum handlowym i naukowym, położonym przy starej drodze handlowej Via Regia. Z okresu sukienników pochodzą jedyne w swoim rodzaju domy halowe o szerokich wjazdach, mogących pomieścić cały zaprzęg konny. Piękny zakątek tworzy rynek otoczony renesansowymi i barokowymi kamienicami, z przyciągającym wzrok ratuszem. Nad samą Nysą wznosi się na potężnej skale monumentalny gotycki kościół. Warto też przyjrzeć się budynkom i dzielnicom powstałym na przełomie XIX i XX wieku – wzniesiono wtedy elegancki teatr miejski, secesyjny dom towarowy, budynek dworca kolejowego oraz Plac Pocztowy.
Najciekawsze zabytki miasta to: – Święty Grób (Heiliges Grab) z 1504 roku, replika grobu Jezusa Chrystusa; – kościół św. Piotra i Pawła (St. Peter und Paul) z XV wieku; – kościół św. Mikołaja (Nikolaikirche ) z XII wieku; – kościół św. Trójcy (Dreifaltigkeitskirche) z lat 1234-45; – Stary Ratusz z XVI wieku; – wieże Dicker Turm, Reichenbacher Turm i Nikolaiturm, brama Nikolaizwinger, baszta Ochsenbastei, barbakan Kaisertrutz – pozostałości średniowiecznych fortyfikacji; – Kościół Mariacki (Frauenkirche) z 1473 roku; – zamek wodny Tauchritz z 1306 roku; – budynek Waidhaus z XIII wieku; – budynek Schönhof z 1526 roku, siedziba Muzeum Śląskiego (Das Schlesische Museum); – Dworzec Główny z 1846 roku; – wiadukt kolejowy z 1847 roku; – kościół św. Krzyża (Heilig-Kreuz-Kirche) z 1853 roku; – dom towarowy Straßburg-Passage z 1887 roku; – fontanna Muschelminna z 1887 roku; – katedra św. Jakuba (St.-Jakobus) z 1900 roku; – kościół luterański (Lutherkirche) z 1901 roku; – Nowy Ratusz z 1903 roku; – kościół Ducha Świętego (Heilig-Geist); – synagoga z 1911 roku; – dom towarowy Hertie-Kaufhaus z 1913 roku.
W 1994 roku papież Jan Paweł II utworzył diecezję katolicką z siedzibą w Görlitz. Patronką diecezji jest polska święta Jadwiga Śląska.
Miasto jest położone nad Nysą Łużycką na granicy z Polską, w Łużycach Górnych. Jest najbardziej wysuniętym na wschód miastem Niemiec, szóstym co do wielkości miastem Saksonii – po Lipsku, Dreźnie, Chemnitz, Zwickau i Plauen. Siedziba biskupów: ewangelickiego i katolickiego. Dawniej tworzyło jedno miasto wraz ze Zgorzelcem, dzisiejszym miastem położonym w województwie dolnośląskim.
Zdjęcia wykonał mój kolega Wojciech Pozorski w styczniu 2017 roku.