Königstein (Królewski Kamień) to niewielka miejscowość we wschodnich Niemczech, położona nad brzegiem rzeki Łaby na terenie popularnego obszaru turystycznego zwanego Szwajcarską Saksonią. Tym co przyciąga tu tysiące turystów z całego świata jest usytuowana na wysokim skalistym płaskowyżu (247 metrów nad poziom rzeki) majestatyczna twierdza – Festung Königstein.
W skład rozlokowanego na obszarze blisko 10 hektarów monumentalnego kompleksu wchodzi zespół licznych budowli obronnych i umocnień, które powstawały przez blisko osiem stuleci. Historia obwarowań w Königstein sięga XIII wieku, kiedy to na wzgórzu Czesi wybudowali zamek. W 1356 roku w jego murach gościł sam Karol IV Luksemburski (1316-78 ), król czeski i jednocześnie władca Świętego Cesarstwa Rzymskiego.
W XV wieku budowla została przejęta przez panujący w Saksonii możny ród Wettynów. To właśnie za ich rządów, niespełna wiek później rozpoczęta została przebudowa warowni, która uczyniła z niej monumentalną przygraniczna fortecę. W XVI wieku twierdza została przejęta przez Augusta II Mocnego (1670-1733) i ponownie rozbudowana. Na przestrzeni XVI-XX wieku w Königstein funkcjonowało jedno z najsurowszych więzień w Saksonii. Przetrzymywano tu m.in. Jakuba Ludwika Sobieskiego, Konstantego Władysława Sobieskiego czy Jana Stanisława Jabłonowskiego.
W czasie dwóch ostatnich wojen światowych na terenie fortecy funkcjonowały obozy jenieckie, a także skrywano liczne dzieła sztuki pochodzące z okolicznych saskich muzeów. Po II wojnie światwoej w kazamatach komuniści przetrzymywali wrogów politycznych.
Dzięki swojemu strategicznemu położeniu na szczycie płaskiej skały wznoszącej się około 40 metry ponad Łabę twierdza nie została nigdy zdobyta. Do fortecy prowadzi tylko jedna droga, wiodąca przez dwie bramy oraz strome i śliskie podejście, które z założenia miało maksymalnie utrudniać manewry wrogim jednostkom. Kluczowym elementem podczas licznych oblężeń i ostrzeliwań twierdzy z dział było zaopatrywanie jej w wodę służącą do gaszenia pożarów. Wydrążono więc na dziedzińcu warowni wyposażoną w mechanizm wyciągowy i głęboką na 152 metry studnię. Dla niepoznaki została ona umieszczona w budynku przypominającym niewielki pałacyk. W skład kompleksu wchodzą także m.in. stara zbrojownia, nowa zbrojownia, zamek Magdaleny, barokowy zamek Fryderyka oraz kościół garnizonowy. Obecnie Königstein stanowi jedną z najcenniejszych architektonicznie i historycznie twierdz górskich w Europie. Każdego roku miejsce to odwiedzane jest przez blisko pół miliona turystów.
Königstein jest położony we wschodnich Niemczech, nad brzegiem rzeki Łaby na terenie Szwajcarii Saksońskiej, około 20 km pa południowy-wschód od Drezna.
.Zdjęcia wykonano we wrześniu 2023 roku.