Muzeum Łodzi Wikingów w Oslo wybudowano specjalnie na potrzeby udostępnienia łodzi wykopanych z kopców pogrzebowych w południowej Norwegii, gdzie dzięki gliniastemu podłożu zachowały się w doskonałym stanie. Muzeum zlokalizowane jest w dużej budowli wzniesionej na planie krzyża, w której głównymi eksponatami są trzy łodzie wikingów z IX wieku.
Do najciekawszych należy łódź z Oseberg, licząca 22 m długości i 5 m szerokości, z wysoko wzniesionymi dziobem i rufą. Do pływania nią była potrzebna 30-osobowa załoga. Łódź należała prawdopodobnie do żony wodza wikingów, pochowanej w 834 roku wraz z łodzią. W komorze grobowej odkryto wspaniały skarb, m. in. bogato rzeźbione sanie, mnóstwo precyzyjnie wykonanych ozdób oraz wiele rzeczy codziennego użytku, jak grzebienie, igły, misternie zdobione stroje oraz wyposażenie kuchni. Wikingowie wierzyli, że wraz ze śmiercią nie traci się pozycji społecznej i dlatego do grobu wkładali przedmioty, które mogły się przydać zmarłemu oraz wyznaczały status w zaświatach.
Nieco większa (25 m długości i 5 m szerokości) od łodzi z Oseberg jest inna, bogato rzeźbiona, pochodząca z Gokstad. Uważa się ją za najładniejszą z zachowanych łodzi wikingów. Powstała około 890 roku. Zachowała się także w doskonałym stanie. Jest ozdobiona wspaniałymi płaskorzeźbami o wężowych i smoczych kształtach, ale komora grobowa została obrabowana. Nie wiadomo jakie skarby kryła i do kogo należała.
Trzecia łódź z Tune – jest znacznie zniszczona, miała prawdopodobnie około 22 m długości i 4,35 m szerokości.
Wikingowie to skandynawscy wojownicy, którzy od VIII wieku podejmowali dalekie wyprawy o charakterze kupieckim, rabunkowym lub osadniczym. Organizowali wyprawy do krajów Europy Zachodniej, a także docierali do Bułgarii, Rusi Kijowskiej, Bizancjum i Kalifatu Bagdackiego. Około 800 roku po raz pierwszy wylądowali na Wyspach Owczych, które szybko zostały przez nich skolonizowane. W 874 roku dotarli do Islandii. Z biegiem lat grupy wikingów rozrosły się do pokaźnych flotylli i zwiększył się ich zasięg. Niektóre grupy, opływając Półwysep Iberyjski, dostawały się na Morze Śródziemne i grabiły wybrzeża południowej Galii i Italię.
Muzeum znajduje się na Półwyspie Bygdoy w Oslo. Muzeum jest czynne przez cały tydzień, z wyjątkiem niektórych dni świątecznych: od 1 października do 30 kwietnia w godzinach 11:00-16:00 i od 1 maja do 30 września w godzinach 9:00-18:00.
Zdjęcia wykonano w lipcu 2015 roku.