Akt lokacyjny Nowej Kościelnicy w 1352 roku nadał wielki mistrz Winrich von Kniprode.
We wsi znajdują się dwa domy podcieniowe. Dom podcieniowy nr 50 usytuowany jest w północnej części wsi, po wschodniej stronie drogi i został zbudowany w 1840 roku dla Wilhelma Klaassena (później własność Herrna Dyck), o czym informuje umieszczona inskrypcja budowniczego wraz z imieniem i nazwiskiem właściciela domu oraz datą jego budowy. Jest to konstrukcja drewniana, stojąca na kamienno-ceglanej podmurówce, z ryglową – wypełnioną cegłą wystawką. Szczyty głównej części budynku są oszalowane pionowo. Wystawkę umieszczoną od frontu wspiera 6 drewnianych kolumn frontowych oraz 4 kolumny boczne i dwie ryglowe ścianki. Kolumny stoją na ceglanych podstawach umieszczonych na jednym wspólnym, murowanym fundamencie. Przy głowicach kolumn znajdują się dekorowane festony przypominające tkaninę. Dom dodatkowo zdobią rzeźbione drzwi i profilowane pilastry przykrywające naroża budynku.
Dom podcieniowy nr 64 usytuowany jest w południowej części wsi, również po wschodniej stronie drogi i został zbudowany ok. XVIII wieku przez budowniczego o inicjałach P.R. (późniejsza własność Herrna Wiebe). Na nadprożu widnieje inskrypcja budowniczego wraz z jego inicjałami oraz gmerkiem. Jest to konstrukcja dwukondygnacyjna, stojąca na ceglanej podmurówce, z ryglową – wypełnioną cegłą wystawką. Parter budynku wykonany jest z drewna, a piętro i wystawka w konstrukcji ryglowej. Szczyty głównej części budynku są oszalowane pionowo. Podcień umieszczony jest od zachodniego szczytu i wspiera go 9 drewnianych kolumn oraz dwie ryglowe ścianki boczne. Od 2013 roku obiekt przechodził generalny remont.
Nowa Kościelnica jest położona na obszarze Wielkich Żuław Malborskich, oddalona o ok. 10 km na zachód od miasta Nowy Dwór Gdański, 4 km na północ od wsi Ostaszewo i 500 metrów na południe od drogi S7 i wsi Dworek.
Zdjęcia wykonano w lipcu 2019 roku.