Murowany dwór w Orłowie został zbudowany w 1906 roku przez ówczesnego właściciela majątku, Ludwika Slaskiego, według projektu Kazimierza Skórzewskiego. Dwór powstał z przebudowy starszego, drewnianego założenia, dla syna Ludwika – Kazimierza.
Przebudowa ta w sposób zasadniczy zmieniła wygląd budynku, nadając mu charakter późnobarokowego pałacu z klasycyzującymi elementami w postaci dwóch portyków. Budynek przedstawiał się od frontu jako symetryczny układ z dominującą ryzalitową częścią środkową krytą dachem mansardowym. Zaakcentowano też wysunięte do przodu krótkie piętrowe skrzydła, a korpus główny powiązano dwoma portykami, z których każdy stanowią cztery kolumny o głowicach jońskich. Portyki zamyka profilowane belkowanie z ustawionymi na osiach kolumn ozdobnymi wazami. Kolumnada północna jest otwarta i stanowiła niegdyś rodzaj altany, prawą natomiast przykryto dachem i tu mieści się do dziś główne wejście do pałacu. Cały budynek otrzymał identyczne profilowane gzymsy, a w połaciach dachowych nad portykami dwie mniejsze lukarny. Pałac zbudowany jest z cegły palonej i tylko częściowo jest podpiwniczony. Niektóre odcinki fundamentów wykonane są z kamienia polnego. Korpus główny pałacu oraz skrzydło południowe pokryte są dwuspadowym dachem.
W czasie II wojny światowej majątek dostał się pod przymusowy zarząd niemiecki, a Slaskich wysiedlono w maju 1940 roku do Generalnej Guberni, skąd nigdy już do Orłowa nie powrócili. Po wojnie, ograbiony przez Niemców, a później przez Rosjan pałac został przekazany miejscowej ludności do zamieszkania. Rezydencja zaczęła niszczeć w zastraszającym tempie. Na szczęście wkrótce utworzono w niej Stację Hodowli Roślin. W tym okresie przebudowano strych nad skrzydłem południowym, przystosowując go do celów mieszkalnych, co odbyło się w ramach istniejących gabarytów i sylwetka pałacu nie uległa zmianie. W następnych latach pałac doczekał się gruntownego remontu i rekonstrukcji cenniejszych elementów wystroju wnętrza. W latach 90 XX wieku obiekt wydzierżawiono do celów rekreacyjnych, lecz aktualnie wygląda na nieużytkowany.
Orłowo położone jest na prawo od drogi nr 548 z Chełmna do Wąbrzeźna. Należy skręcić w prawo w miejscowości Płużnica i po 3,5 km dojedziemy do Orłowa.
Zdjęcia wykonano w styczniu 2009 roku.