Murowany zamek w Ostrężniku został zbudowany prawdopodobnie przez Kazimierza Wielkiego, lecz nie jest to potwierdzone żadnymi średniowiecznymi przekazami. Być może badania, których nigdy nie przeprowadzono, zweryfikowały by fundatora oraz datę budowy założenia. Składało się ono z dwóch członów: zamku górnego wzniesionego na skale i dolnego przedzamcza, otoczonego systemem umocnień ziemnych. Położony na wapiennej skale zamek górny został założony na planie wydłużonego wieloboku o powierzchni około 1200 metrów kwadratowych. Do północno-zachodniej kurtyny przylegał budynek mieszkalny wzniesiony na planie prostokąta o wymiarach ok. 10 x 30 metrów. Od południa stała wysunięta przed lico murów baszta zbudowana na planie prostokąta o wymiarach 6 x 9 metrów. Wjazd prowadził z przedzamcza od strony zachodniej, prawdopodobnie przez drewniany most przerzucony nad fosą. Całość była otoczona murem obwodowym biegnącym po krawędzi skały o długości 144 i grubości 1,6-2 metry.
Nie znamy daty zrujnowania i opuszczenia warowni. Do dziś z murowanego założenia przetrwały fragmenty murów, relikty czworobocznej baszty, oraz ziemne wały otaczające podzamcze. Cały teren porośnięty jest młodym, gęstym lasem. W skale, na której wzniesiono warownię, znajduje się jaskinia Ostrężnicka z korytarzami o długości ok. 90 metrów, która stanowi częsty cel wycieczek grotołazów.
Ostrężnik jest położony około 10 km na północ od Myszkowa, przy drodze nr 793 do Janowa. Ruiny znajdują się po prawej stronie drogi, o czym informuje odpowiednia tablica.
Zdjęcia wykonano w lipcu 2009 roku.