Budowę barokowego pałacu w Parsowie rozpoczęto w 1717 roku. W latach 1764-72 cały majątek stopniowo odkupił Fryderyk Wilhelm von Gerlach, który rozbudował rezydencję. Obecny wygląd zespół pałacowo-parkowy zawdzięcza kolejnym potomkom rodu von Gerlach, którzy przebudowali go w drugiej połowie XIX wieku.
Powstała wtedy dwukondygnacyjna, murowana budowla założona na planie prostokąta, nakryta wysokim czterospadowym dachem z wolimi okami. Po obu stronach korpusu znajdują się dwa pseudoryzality, nakryte dachami łamanymi. Weście główne znajduje się piętrowym, okrągłym ryzalicie środkowym, zwieńczonym tarasem. Przed frontem budowli znajduje się okrągły podjazd paradny. Całość jest otoczona parkiem krajobrazowym założonym na przełomie XVIII/XIX wieku.
Ostatnimi właścicielami majątku do 1945 roku byli Carl August von Gerlach-Parsow i jego żona Ruth z domu Bonin-Bottschow. Pałac poddany remontowi kapitalnemu, który zakończono w listopadzie 1992 roku, obecnie pełni funkcję Domu Pomocy Społecznej dla osób starszych im. Anselma Młodzika, założyciela i wieloletniego dyrektora placówki.
Parsowo jest położone 7,5 km na północny-wschód od Karlina, po lewej stronie drogi nr 6 do Koszalina. Pałac znajduje się w centrum wsi.
Zdjęcia wykonano w czerwcu 2010 roku.