Pasłęk został założony w końcu XIII wieku, na miejscu staropruskiej osady Pazluk, z rozkazu mistrza krzyżackiego Meinhardta z Kwerfurtu. Pierwszymi osadnikami byli Holendrzy sprowadzeni do osuszania miejscowych bagien. Pasłęk prawa miejskie uzyskał w roku 1297 i nadano miastu nazwę Hollandt. Ówcześnie był to ośrodek handlowo-rzemieślniczy.
W czasie trwania wojny trzynastoletniej (1454–66) miasto opowiedziało się po stronie polskiej, jednak na mocy pokoju toruńskiego (1466) pozostało pod władaniem krzyżackim. Podczas wojny polsko-krzyżackiej w 1521 roku Pasłęk był oblegany przez wojska polskie. Po zajęciu miasta pozostawały tu do 1525 roku, kiedy to miasto zostało przyznane Prusom Książęcym. W 1627 Pasłęk okupowały wojska szwedzkie Gustawa Adolfa. W czasie drugiej wojny polsko-szwedzkiej w 1656 roku na zamku pasłęckim spotkali się: król szwedzki Karol Gustaw i elektor Fryderyk Wilhelm. Obaj władcy uzgodnili działania wojskowe przeciw Polsce. W latach wojny siedmioletniej od 1758 do 1762 roku miasto okupowali Rosjanie. Znaczne zniszczenia spowodowały przemarsze wojsk napoleońskich w latach 1807 i 1812. W 1818 roku Pasłęk został siedzibą powiatu. W wieku XIX miasto intensywnie się rozwijało, powstały niewielkie zakłady przemysłowe, uruchomiono linię kolejową (w 1882), początkowo do Morąga, a później do Olsztyna i Elbląga (w 1883).
W wyniku II wojny światowej miasto znalazło się w granicach Polski – zniszczone w 80% przez działania wojenne oraz podpalenia dokonane przez żołnierzy radzieckich. W pierwszych latach powojennych władze polskie usunęły dotychczasowych mieszkańców Pasłęka do Niemiec, zastępując ich głównie ludźmi wysiedlonymi z terenów wschodnich II RP.
Mimo poważnych zniszczeń wojennych w mieście zachowało się kilka obiektów zabytkowych, odbudowanych po wojnie:
– Zamek krzyżacki (osobny artykuł), zniszczony w 1945 roku, odbudowany w latach 60-tych XX wieku, z przeznaczeniem na cele kulturalne. Obecnie zamek składa się z trzech skrzydeł, otaczających prostokątny dziedziniec otwarty od południa. Skrzydło północne flankują wieże.
– Gotycki kościół pod wezwaniem świętego Bartłomieja (osobny artykuł) pochodzący z pierwszej połowy XIV wieku, rozbudowany w XVI wieku.
– Gotycki ratusz pochodzący z XIV wieku (osobny artykuł), przebudowany w XVI, a odbudowany w 1960 roku. Późnorenesansowe szczyty pochodzą z XVII w. Posiada podcień wsparty na trzech kolumnach.
– Mury miejskie z basztami (Wieża Kamienna) i bramami (Brama Młyńska), zbudowane pomiędzy XIII a XV wiekiem.
– Kilkanaście kamieniczek z XVIII i XIX wieku. – Neogotycki kościół św. Józefa, obecnie cerkiew greckokatolicka.
– Renesansowy kościół św. Jerzego, obecnie wspólnie użytkowany przez społeczność ewangelicką (jako kościół filialny parafii w Ostródzie) oraz prawosławną (jako parafialna cerkiew pw. św. Onufrego).
– Miejska wieża wodociągowa z 1910 roku.
Pasłęk jest położony 22 km na południowy-wschód od Elbląga przy drodze nr 7 do Warszawy, po jej północnej stronie.
Zdjęcia wykonano w marcu 2015 roku.