Klasycystyczny pałac w Passie został zbudowany w 1830 roku przez niemieckiego przemysłowca Jana Henryka Geysmera.
Jest to piętrowa budowla założona na planie prostokąta z portykiem wejściowym umieszczonym nietypowo, nie w elewacji dłuższej, lecz krótszej, od wschodu. W elewacji północnej, ogrodowej znajduje się pięcioboczny, trójosiowy ryzalit mieszczący salon. W elewacji południowej umieszczono boczne drzwi poprzedzone rodzajem tarasu ze schodami. Tak więc pałac ma dwa wejścia, z których główne, reprezentacyjne zostało umieszczone w elewacji bocznej. Reprezentacyjne wnętrza parteru otrzymały subtelną dekorację sztukatorską. Na piętrze znajdowały pokoje mieszkalne. Całość otacza niewielki park.
W 1837 roku, dwa lata po śmierci Geysmera, pałac kupuje na licytacji warszawski bankier Ludwik Helpert, który w latach czterdziestych XIX wieku przebudował część wnętrz pałacowych, adaptując jedno z pomieszczeń na salę teatralną. W 1851 roku majątek staje się własnością hrabiego Kazimierza Zyberka, a następnie jego syna Tadeusza, od którego majątek odkupił Henryk Halpert. Pałac pozostaje w rodzinie Halpertów do 1932 roku i następnie staje się własnością Pawła Jasińskiego. Po wojnie pałac użytkowany był przez Państwową Stację Hodowli Roślin, która doprowadziła do jego degradacji. Obecnie rezydencja ma nowego właściciela, który kończy generalny remont i chce urządzić w pałacu centrum szkoleniowo-hotelowe.
Pass jest położony 3 km na północny-zachód od Błonia. Wyjeżdżając z Błonia drogą nr.579 na Leszno należy skręcić w lewo, w pierwszą drogę od głównego skrzyżowania, która doprowadzi nas wprost do pałacu.
Zdjęcia wykonano w październiku 2007 roku